MENU

Co dělá americká mládež v létě?

Kathryn M. Napper

Kathryn Napper je zástupkyní rektora a děkankou pro přijímací zkoušky na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu. Ve vedení univerzity pracuje více než třicet let a za tu dobu viděla dospívat tisíce amerických studentů.

K oblíbeným letním aktivitám americké mládeže patří práce.

Někteří dospívající v Americe si najdou letní brigádu, která je doslova „cool“ – prodej zmrzliny. Foto AP Images

Mládež ve Spojených státech se zapojuje do mnoha letních aktivit – mezi ně patří brigády a praxe, školní kurzy, letní tábory, dobrovolná služba a provozování osobních zálib.

Školní rok v Americe trvá obvykle devět a půl měsíce – od konce srpna nebo začátku září do poloviny nebo konce června. Mladí lidé tak mají o letních prázdninách přibližně dva a půl měsíce na to, aby se věnovali aktivitám, které jsou pro ně smysluplné.

Těšit na léto se začínají ještě předtím, než skončí mrazy, vyraší narcisy nebo než složí poslední zkoušku. Mladší školáci sní o tom, jak si budou hrát venku s kamarády, pojedou na dovolenou s rodiči a budou se bavit. Léto také znamená teplejší počasí, grilování na zahradě, oslavy Dne nezávislosti a odpočinek od školy a domácích úkolů.

Vyšší cíle

Když školáci přicházejí do studentských let a nastupují na střední školu, začínají si pro letní období klást smělejší cíle. K těm patří třeba aktivity doplňující jejich studium na střední škole, projekty zajišťující osobní růst a praxi, příležitosti vydělat peníze a získat zkušenosti, které rozšiřují vyhlídky studia na vysoké škole.

Jednou z oblíbených aktivit americké mládeže je práce. Léto nabízí výbornou příležitost vydělat si nějaké peníze, protože je k dispozici mnoho typů brigád. Patří k nim hlídání dětí, obsluhování v místních restauracích, práce plavčíka u bazénů nebo údržba trávníku. Někdy vykonávají studenti o prázdninách stejnou práci, kterou vykonávali během školního roku, jindy opakují stejnou činnost jen každé léto.

Pracovní zkušenosti je možné získat na praxi. Student může pracovat jako dobrovoník u organizace nebo firmy, aby získal zkušenosti a představu o kariérních příležitostech v oblasti, která ho zajímá. Studenti chodí na praxe, aby se dozvěděli více o neziskových organizacích, právních profesích nebo vnitřním fungování velkých společností. Praxe jsou cenným nástrojem, který mládeži umožňuje začít přemýšlet o hlavních studijních oborech na vysoké škole nebo směřování dalšího úsilí po vysoké škole.

Mládež využívá léto také k prohlubování svých školních zájmů. Řada vysokých škol v USA nabízí pro středoškoláky letní kurzy. Některé tyto zkušenosti, zvláště ty dlouhodobější, pak mohou být studentům přičteny k dobru na vysoké škole. Student může například absolvovat na univerzitě ve Washingtonu kurz, který ukazuje uplatnění politické teorie v praxi, kurz režie na akademii v Hollywoodu nebo kurz vaření na kulinářské škole v New Yorku.

Osobní záliby

Mezi americkou mládeží jsou populární také letní tábory. Tábory mohou být pořádány jako příměstské, které bývají zaměřeny na osobní zájmy nebo koníčky, například sporty nebo umělecké obory, nebo pobytové, kde děti a mladí lidé žijí po celou dobu. Pobytové tábory zajišťují mnoho aktivit a příležitostí k tomu, aby se mezi lidmi vytvořilo přátelství. Starší dospívající na těchto táborech často pracují jako praktikanti, kteří mají na starosti plánování a pořádání činností.

Mnoho amerických studentů má velký zájem o dobrovolnou službu a během léta mohou nabídnout svůj čas a nadání ve prospěch dobrovolným organizacím. Mezi jejich činnosti patří například dobrovolná práce v ubytovně pro lidi bez domova, v nemocnici nebo v „polní“ kuchyni, kde se rozdává jídlo zadarmo. Někteří mladí lidé cestují do méně rozvinutých oblastí světa, aby pomáhali stavět domy nebo poskytovat další služby.

V neposlední řadě léto nabízí mládeži příležitost věnovat se svým vlastním zájmům a zálibám, číst, začít se zabývat novým koníčkem, sportovat, jet k moři, cestovat nebo získávat nové dovednosti. Léto dává možnost věnovat se zájmům, které je kvůli náročné školní práci obtížnější zvládnout během školního roku. Bez ohledu na individuální volbu si však většina amerických dospívajících chce užít prázdniny – a dělat při nich smysluplné věci.

Kathryn Napper je zástupkyní rektora a děkankou pro přijímací zkoušky na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu. Ve vedení univerzity pracuje více než třicet let a za tu dobu viděla dospívat tisíce amerických studentů.

Článek v angličtině ke stažení v PDF (700 kB) Why Do American Teenagers Do in the Summer?