MENU
Akce

Tony Furtado na Banjo Jamboree 2015

18.06.2015
Čáslav http://www.banjojamboree.cz/bj-mapa.php
Vstupné: http://www.banjojamboree.cz

O události

Na letošním ročníku BANJO JAMBOREE v Čáslavi  vystoupí v sobotu 20. června progresivní banjista, slide-kytarista, zpěvák a autor Tony Furtado se svou ženou, Stephanií Schneiderman.

Tony Furtado se narodil 18. října 1967 v Oaklandu v Kalifornii, má portugalsko-italské kořeny a v součastné době žije v Portlandu ve státě Oregon. Na banjo začal hrát v šesté třídě poté, co o něm vypracovával referát do školy. Začal se zajímat o historii banja a také si jedno sám, z doma dostupných součástek, postavil. Později studoval hudbu a umění na Kalifornské stání univerzitě.

Ve svých začátcích si Furtado oblíbil žánr, který banjo nejlépe reprezentoval – bluegrass. Postupem času začal objevovat i další druhy hudby: rock, country, keltskou hudbu, jazz, folk (v jeho evropském i americkém provedení) a také umělce jako Tom Petty nebo Jackson Browne. V té době se také ponořil do sbírky nahrávek klasického rocku, která patřila rodičům. V devatenácti letech měl už Tony pověst banjistického génia a v roce 1987 vyhrál národní soutěž banjistů. To vedlo k jeho profesionálnímu angažmá u kapely Laurie Lewis & Grand Street, se kterou hrál bluegrass a old-time music.

Tony Furtado Tony ale nechtěl zůstat jen u jednoho hudebního žánru a začal hrát na slide kytaru, kterou díky své šikovnosti brzy zvládl. Používal prstýnky a tzv. bottleneck (angl. hrdlo lahve). To je trubička nasazená na prst, kterou se po strunách jezdí, podobně jako třeba při hře želízkem na dobro. Někdy se používá kovová, jindy keramická nebo skleněná. Tony má na YouTube dokonce návod, jak si z hrdla lahve takovou trubičku podomácku vyrobit. Jeho styl slide-kytary čerpal z alb, která nahráli Ry Cooder, Fred McDowell, David Lindley nebo Blind Willie Johnson. Začal také psát vlastní věci a po přestěhování do Colorada založil kapely Tony Furtado Band a Tony Furtado & the American Gypsies. Tím začal jeho potulný muzikantský život, na cestách v té době trávil i 250 dní v roce.

Dnes vystupuje v různých seskupeních, nejčastěji ale sám nebo v duu s manželkou Stephanií Schneiderman, kde střídá kytaru, banjo, slide kytaru a samozřejmě zpívá. Během své plodné muzikantské kariéry natočil řadu alb. První bylo v roce 1992 pro Rounder Records a jmenovalo se Swamped, v témže roce následoval projekt Within Reach s takovými hvězdami, jako Jerry Douglas, Alisson Kraus, Stuart Duncan nebo David Grier. O rok později natočil pro stejnou značku živé album s Tony Trischkou a Tomem Adamsem, Rounder Banjo Extravaganza a v roce 1994 následovala alba Sugarbeat a Full Circle. V roce 1997 natočil bluesové Roll My Blues Away a ze spolupráce s rockovým alternativcem, houslistou a akordeonistou vzešlo o dva roky později album Tony Furtado & Dirk Powell.

To bylo poslední album u Rouder Records, následovala alba Tony Furtado Band (2000), American Gypsy (2002), Live Gypsy (2003), These Chains (2004), záznam ze živého vystoupení Bare Bones (2005), Thirteen (2007), Deepwater (2009) a Golden (2011). Je také autorem dvou banjových a jedné slide-kytarové publikace, ty obsahují zápisy sól z výše uvedených alb.


Registrace


Nadcházející akce