MENU
Akce

Městem posedlí | Mezinárodní výstava street artu a graffiti

09.10.2012
Městská knihovna, 2. patro, Mariánské náměstí 1, Praha 1 út-ne 10.00-18.00
Vstupné: 120,- / 60,- Kč

O události

Výstava Městem posedlí (Stuck on the City) představuje v České republice poprvé na galerijní půdě fenomén graffiti a street artu. Výjimečnost výstavy tkví i v tom, že většina uměleckých děl v prostoru Městské knihovny vznikne a zanikne.

Graffiti je v současné době již nedílnou součástí galerijních sbírek po celém světě a má svou téměř padesátiletou historii. Výstava Městem posedlí je mezinárodní projekt, který ukáže, že podstatou tohoto dnes již uznávaného, ale stále diskutovaného výtvarného vyjadřování může být kromě revolty i hluboký vztah k městu a všem jeho podobám. Pomíjivost, jako základní charakteristika graffiti a street artu, bude popřena pouze vystavením fotografií a videí dokumentujících dávno neexistující věci.

Výstava představí díla tří street-art autorů ze Spojených států: autorské dvojice (a dvojčat) HOW&NOSM a  umělkyně SWOON.

SWOON
Americká streetartistka. Studovala malbu na Pratt Institute v Brooklynu. Specializuje se na realistické černobílé, někdy částečně kolorované papírové vystřihovánky v životní velikosti. Předlohy k nim ručně kreslí a tiskne technikou linorytu. Obrazy pak lepí na zdi v ulicích. Většinou se věnuje figurální tematice, často zobrazuje ženy a děti. Její práce ohromuje jemností, precizností a přesnou emotivní kresbou se symbolickým nábojem. Prahu zná z doby studií v 90. letech a umí pár vět česky.
www.swooninprint.com

Rozhovory se SWOON a HOW’N’NOSM můžete sledovat na YouTube kanále velvyslanectví.

HOW’N’NOSM
Graffiti dvojčata. Bratři Raoul a David se narodili v Baskicku, s graffiti se potkali v roce 1989 na předměstí Düsseldorfu a proslavili se v New Yorku, kam se přestěhovali o deset let později. Stali se členy legendární TAT’s crew, což znamenalo přechod od tagování a vlaků k velkým nástěnným malbám a obrazům na plátně. Během několika posledních let si vypracovali vlastní styl, založený na kombinaci černé, červené a stříbrné barvy, výrazné lineární grafice a originální stylizaci.
www.howandnosm.com

Nechybějí POINT, BIOR, EPOS 257, MASKER, SMASH, HONET, DELTA nebo ZEDZ, silné individuality i skupinové projekty. Místo dostanou písmová klasika, velkoformátové obrazy, instalace, objekty, projekce, z akcí i odvrácená tvář graffiti – tagování a bombing. Piecy vytvořené speciálně pro tento projekt na zdi přímo v prostorách galerie vyhřeznou i na výrazná místa v Praze. Atypickou výstavu doplňují přednášky, prezentace, projekce a dokumentuje katalog. Městem posedlí, to je ilegální umění v legálním světě.

Výstavu pořádá Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Taktum a Trafačkou za podpory Velvyslanectví USA v Praze.


Registrace


Nadcházející akce