MENU
Výstavy v Americkém centru

Konec války v Čimelicích 1945 | Výstava

05.05.2015
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: Volný

O události

Negativy svitků rolfilmů 6×6 nalezené v 80. letech při stěhování atelieru Alexandra Paula dokumentují události mezi 29. dubnem a 15. květnem, kdy válka vlastně skončila a celá Evropa oslavovala mír po podepsání německé kapitulace. U jihočeských Čimelic se tehdy zastavila sedmdesátitisícová německá armáda, kterou bylo potřeba odzbrojit.

Přes 200 černobílých historických snímků zachycuje příjezd Američanů, odzbrojování Němců a příjezd ruské armády. Na vzniklých snímcích se uplatnily Paulovy zkušenosti fotografa reportéra: přibližují atmosféru okamžiku slavnostního příjezdu americké armády, napětí při odzbrojování i místní obyvatele, z nichž mnohé se podařilo identifikovat.

Kapitulaci podepsali vojáci wehrmachtu ve mlýně u Čimelic

V jihočeské obci Čimelice trvala válka nejdéle v Evropě, německá armáda zde totiž podepsala kapitulaci až 12. května 1945. Čimelice a okolí totiž obsadila 9. května vojska wehrmachtu utíkající z Prahy. Velel jim generál Karl von Pückler. Zhruba sedmdesátitisícová německá armáda zaujala kolem Čimelic bojové postavení a odmítala se vzdát. Blokovala je jen méně početná americká jednotka. Až 11. května se u Čimelic objevili Rusové. Drama vrcholilo, když generál Pückler chtěl předat zbraně Američanům, ale ti to nejdřív odmítli. Zdroj: iDNES

 Tuto událost připomíná pomník konce 2. světové války umístěný v obci na odbočce směr Probulov, Orlík (cca 200 m od benzinové pumpy).

Nápis:

12.5.1945

V TĚCHTO MÍSTECH 
ZASTAVILA AMERICKÁ ARMÁDA 
9.5.1945 

ÚSTUP NĚMECKÝCH VOJSK. 
ZA ÚČASTI AMERICKÝCH, SOVĚTSKÝCH A 
NĚMECKÝCH VOJENSKÝCH PŘEDSTAVITELŮ 

12.5.1945 
BYLA V OBCI PODEPSÁNA POSLEDNÍ 
KAPITULACE 2. SVĚTOVÉ VÁLKY 


Registrace


Nadcházející akce