MENU
Akce

Byl jsem při tom | Scénické čtení LiStOVáNí

02.02.2013
Brno (3. 2.), Praha (10. 2.), Bratislava (12. 2.), České Budějovice (17. 2.) a Havlíčkův Brod (26. 2.)
Vstupné: v místech představení

O události

LiStOVáNí přináší scénické čtení světoznámého příběhu duševně a citově retardovaného Zahradníka. Kouzelně jednoduchou alegorie společnosti strhujícím způsobem napsal Jerzy Kosiński, americký spisovatel židovského původu.

Účinkují: Tomáš Drápela, Věra Hollá a Pavel Oubram

Scénické čtení představí román Byl jsem přitom (Being There) v překladu Jana Jiráka vydalo v roce 2010 nakladatelství Dokořán.

Chance je zahradník, který desítky let žije jen v malém prostoru domu a jeho zahrady. Až do zralého věku nepoznal skutečný svět jinak než z televize a který je po smrti svého dobrodince do něj sice vržen rovnýma nohama, šťastnou náhodou se však dostane ihned do nejvyšších kruhů, kde každou jeho prostoduchou myšlenku díky obyčejnému nepochopení interpretují jako geniální ekonomický či politický vhled. A protože ve velkém světě médií, politiky a byznysu není nikdo připraven na člověka, který neprosazuje ničí zájmy (ani ty svoje), stává se z něj nečekaně hvězda, okolo které všichni krouží a každý si do ní promítá své vlastní přání a touhy.

Roli Zahradníka nezapomenutelně ztvárnil Peter Sellers ve stejnojmenném filmu z roku 1979, který byl vyznamenán mnoha cenami.

Jerzy Kosiński (14. června 1933 Lodž, Polsko – 3. května 1991 New York) byl americký spisovatel židovského původu. Původním jménem Josek Lewinkopf (nové jméno začal používat, když se během války skrýval před nacisty). Jeho prvním románem a nejznámějším dílem je román Nabarvené ptáče (The Painted Bird, 1965). Román Being There vydal v roce 1970.


Registrace


Nadcházející akce