MENU
Promítaní filmů

AMERICKÁ ZIMA – Twin Peaks: ohni se mnou pojď

03.12.2023 - 17:30
Kino Kavalírka, Plzeňská 2576/210 Praha 5
Vstupné: zdarma

O události

Kino Kavalírka a Velvyslanectví USA ve spolupráci s Americkým centrem, uvedou filmovou přehlídku Americká zima. Tentokrát se zaměří na pestrou paletu americké kinematografie 90. let se zřetelem na zastoupení žen ve filmových profesích. Americká kinematografie 90. let se u nás pod vlivem polistopadových změn politického systému rychle zabydlela. Díky distribuční nabídce kin, nově vznikajícím videopůjčovnám i televizi se rázem stala součástí mnoha českých domácností. Ženy v ní ale byly zastoupeny jen okrajově.Program letošní Americké zimy poskytuje pohled na kultovní americké snímky 90. let z jiné perspektivy a v odlišném kontextu, než jsme byli zvyklí. Upozorní na filmy, na jejichž přípravě se ženy podílely – ať už v roli režisérek, scenáristek, střihaček nebo producentek.

FBI vyšetřuje vraždu Teresy Banks. Ukazuje se, že zločin v sobě skrývá ponuré tajemství, které nemůže rozluštit pouhá síla rozumu. Jeden agent beze stopy zmizí… Speciální agent Dale Cooper předpovídá, že vrah udeří znovu. Avšak kdy a kde? Twin Peaks je nevelké americké městečko poblíž kanadských hranic. Ovšem pod rouškou poklidné středostavovské idyly není nikdo tím, čím se zdá být. Nevinné tváře středoškolaček skrývají návyk na kokain a neuspořádaný sexuální život. Jedné z nich, Lauře Palmer, zbývá posledních sedm dní života.

Několik desetiletí trvající spolupráce producentky, scenáristiky a střihačky Mary Sweeney a Davide Lynche vyústila v nejvýznamnější milníky jejich kariér. Na tomto snímku se Mary Sweeney podílela jako střihačka.

 

USA, Francie, 135 min., 1992, v originálním znění s českými titulky

režie: David Lynch

střih: Mary Sweeney

hrají: Sheryl Lee, Ray Wise, Mädchen Amick, Dana Ashbrook

 

Místa na projekci se předem nerezervují, stačí přijít do kina.


Nadcházející akce