MENU
Promítaní filmů

AMERICKÁ ZIMA – Toy Story: Příběh hraček

02.12.2023 - 15:30
Kino Kavalírka, Plzeňská 2576/210 Praha 5
Vstupné: zdarma

O události

Kino Kavalírka a Velvyslanectví USA ve spolupráci s Americkým centrem, uvedou filmovou přehlídku Americká zima. Tentokrát se zaměří na pestrou paletu americké kinematografie 90. let se zřetelem na zastoupení žen ve filmových profesích. Americká kinematografie 90. let se u nás pod vlivem polistopadových změn politického systému rychle zabydlela. Díky distribuční nabídce kin, nově vznikajícím videopůjčovnám i televizi se rázem stala součástí mnoha českých domácností. Ženy v ní ale byly zastoupeny jen okrajově.Program letošní Americké zimy poskytuje pohled na kultovní americké snímky 90. let z jiné perspektivy a v odlišném kontextu, než jsme byli zvyklí. Upozorní na filmy, na jejichž přípravě se ženy podílely – ať už v roli režisérek, scenáristek, střihaček nebo producentek.

Woody, dobrosrdečný kovbojský panáček, který patří malému chlapci jménem Andy, je jako jeho nejoblíbenější hračka ohrožen, když Andymu rodiče koupí akční figurku Buzze Rakeťáka. A co hůř, arogantní Buzz si myslí, že je skutečným kosmonautem, který má za úkol vrátit se na svou domovskou planetu. Když se Andyho rodina přestěhuje do nového domu, musí Woody a Buzz uniknout ze spárů nevychovaného souseda Sida Phillipse a znovu se setkat se svým kamarádem.

Pro producentku Bonnie Arnold byla práce na tomto filmu game-changer a odstartovala díky ní svou úspěšnou kariéru ve světě animovaného filmu.

 

USA, 80 min., 1995, v českém znění

režie: John Lasseter

produkce: Bonnie Arnold, Steve Jobs

hrají: Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles, Jim Varney, Wallace Shawn

 

Místa na projekci se předem nerezervují, stačí přijít do kina.


Nadcházející akce