MENU
Promítaní filmů

AMERICKÁ ZIMA – Thelma & Louise

03.12.2023 - 20:30
Kino Kavalírka, Plzeňská 2576/210 Praha 5
Vstupné: zdarma

O události

Kino Kavalírka a Velvyslanectví USA ve spolupráci s Americkým centrem, uvedou filmovou přehlídku Americká zima. Tentokrát se zaměří na pestrou paletu americké kinematografie 90. let se zřetelem na zastoupení žen ve filmových profesích. Americká kinematografie 90. let se u nás pod vlivem polistopadových změn politického systému rychle zabydlela. Díky distribuční nabídce kin, nově vznikajícím videopůjčovnám i televizi se rázem stala součástí mnoha českých domácností. Ženy v ní ale byly zastoupeny jen okrajově.Program letošní Americké zimy poskytuje pohled na kultovní americké snímky 90. let z jiné perspektivy a v odlišném kontextu, než jsme byli zvyklí. Upozorní na filmy, na jejichž přípravě se ženy podílely – ať už v roli režisérek, scenáristek, střihaček nebo producentek.

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si spolu jednou vyjedouna víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem.

Úspěch filmu ohromil i producentku Mimi Polk Gitlin, která netušila, že se film setká s takovým ohlasem. Jeho scenáristka Callie Khouri také jako první žena získala Oscara za nejlepší scénář.

 

USA, 130 min., 1991, v originálním znění s českými titulky

režie: Ridley Scott

produkce: Ridley Scott, Mimi Polk Gitlin

scénář: Callie Khouri

hrají: Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel, Michael Madsen

 

Místa na projekci se předem nerezervují, stačí přijít do kina.


Nadcházející akce