MENU
Promítaní filmů

AMERICKÁ ZIMA – Jackie Brown

02.12.2023 - 17:00
Kino Kavalírka, Plzeňská 2576/210 Praha 5
Vstupné: zdarma

O události

Kino Kavalírka a Velvyslanectví USA ve spolupráci s Americkým centrem, uvedou filmovou přehlídku Americká zima. Tentokrát se zaměří na pestrou paletu americké kinematografie 90. let se zřetelem na zastoupení žen ve filmových profesích. Americká kinematografie 90. let se u nás pod vlivem polistopadových změn politického systému rychle zabydlela. Díky distribuční nabídce kin, nově vznikajícím videopůjčovnám i televizi se rázem stala součástí mnoha českých domácností. Ženy v ní ale byly zastoupeny jen okrajově.Program letošní Americké zimy poskytuje pohled na kultovní americké snímky 90. let z jiné perspektivy a v odlišném kontextu, než jsme byli zvyklí. Upozorní na filmy, na jejichž přípravě se ženy podílely – ať už v roli režisérek, scenáristek, střihaček nebo producentek.

Když je letuška Jackie Brownová zatčena při pašování peněz pro svého šéfa, obchodníka se zbraněmi Ordella Robbieho, agent Ray Nicolette a detektiv Mark Dargus chtějí, aby jim pomohla Robbieho dopadnout. Brownová, které hrozí vězení za mlčení nebo smrt za spolupráci, se místo toho rozhodne obě strany podrazit a s pašovanými penězi uprchnout.

Finální podobu filmu dala Tarantinova dvorní střihačka Sally Menke, kterou režisér označil jako svého jediného opravdového spolupracovníka.

 

USA, 148 min., 1997, v originálním znění s českými titulky

režie: Quentin Tarantino

střih: Sally Menke

hrají: Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert Forster, Bridget Fonda

 

Místa na projekci se předem nerezervují, stačí přijít do kina.


Nadcházející akce