MENU

Online kurzy MOOC

I když nemůžete jet studovat do Spojených států, můžete některé kurzy renomovaných amerických univerzit absolvovat online a zdarma!

Začínající americké firmy zaměřené na vzdělávání se spojily s řadou vynikajících univerzit a společně nabízejí veřejnosti online kurzy nazvané MOOC (Massive Open Online Course) a otevřené vzdělávací zdroje OERs (Open Educational Resources), týkající se téměř každého předmětu, od poezie až k fyzice.

MOOCs jsou virtuální kurzy, které jsou nabízeny zcela zdarma a přihlásit se do nich může každý, kdo má připojení k internetu a ovládá jazyk, ve kterém jsou nabízeny. OERs jsou vzdělávací materiály, které mohou být využívány rovněž zcela zdarma.

Kurzy zahrnují videa přednášek a další multimediální obsah, kvízy, panelové diskuze i online studijní skupiny. Díky textovým přepisům přednášek se také zmenšují jazykové bariéry. MOOC přispívají i k rozvíjení počítačových dovedností studentů.

Úspěšní absoventi kurzu, kteří složí závěrečné testy, získávají certifikát (za poplatek), který je možné na vybraných amerických vysokých školách vyměnit za kredity.

Online kurzy jsou nástrojem, jak překonat zvyšující se poplatky za studium a nedostatek zdrojů a poskytnout kvalitní vzdělávání každému, kdo je dostatečně motivován. Právě sebemotivace je rozhodující pro dokončení kurzu — většina přihlášených kurzy opouští v první polovině.

MOOC kurzy v Americkém centru

Americké centrum pravidelně nabízí možnost absolvovat některé kurzy společně, dosud jsme provázeli zájemce těmito kurzy:

Starting Up: Beyond Silicon Valley
Understanding Terrorism and the Terrorist Threat
US Foreign Policy in the 21st Century

Největší poskytovatelé online kurzů jsou:

Coursera

Coursera je vzdělávací společnost, jež spolupracuje s renomovanými univerzitami a organizacemi po celém světě. Nabízí kurzy amerických univerzit Princeton, Yale či Stanford a mnoha dalších univerzit z celého světa.

Udacity

Udacity je soukromá vzdělávací korporace. Nabízí cenově dostupné kurzy zejména v oblastech ICT, matmatiky, přírodních věd a designu. Kurzy jsou doplněny interaktivními prvky pro začínající programátory, jako je možnost procvičit si psaní vlastního zdrojového kódu.

edX

EdX je nezisková platform založena Harvardem a MIT. EdX nabízí interaktivní online kurzy týkající se předmětů práva, historie, vědy, businessu, sociálních a informačních věd, zdraví atd.
Mezi organizace, které poskytují informace o OERs jsou dále i Creative Commons, OER Commons a Connexions.

Poznámka: Velvyslanectví USA v Praze nepodporuje žádnou z MOOC platform, žádného producenta ani poskytovatele.

Související články: