MENU

Jak používají Američané veřejné knihovny?

Carol Brey-Casiano

Carol Brey-Casiano je v současné době referentkou pro informační zdroje na Ministerstvu zahraničí USA. Jako bývalá prezidentka Asociace amerických knihoven, nejstarší a největší asociace knihoven na světě, pracovala ve veřejných knihovnách 30 let jako ředitelka veřejných knihoven v El Pasu (Texas), Las Cruces (Nové Mexiko) a Oak Park (Illinois).

Sedmdesát procent Američanů říká, že veřejná knihovna zvyšuje kvalitu života v jejich obci

Na snímku asistent Mani Neupane pomáhá paní Shahle Mostafavi a jejímu synovi s výběrem knih v Gaithersburgské knihovně v Marylandu. Paní Mostafavi se přistěhovala do USA z Íránu před deseti lety a knihovna je pro ni užitečná jako místo, kde se učí anglicky. Foto Getty Images

Veřejné knihovny jsou v Americe centrem života. Pomáhají studentům s domácími úkoly, pomáhají podnikatelům při řízení firem, poskytují zaneprázdněným rodičům přístup k informacím o rodičovství a nabízejí starším občanům aktuální informace týkající se zdraví. Přibližně sedmdesát procent Američanů uvádí, že veřejná knihovna zvyšuje kvalitu života v jejich obci. A devadesát šest procent Američanů se domnívá, že knihovny přispívají významnou měrou k tomu, že každý má šanci uspět, jelikož poskytují zdarma přístup k informacím a zdrojům.

Veřejné knihovny ve Spojených státech byly poprvé zakládány od poloviny do konce první dekády 19. století, kdy zvýšený zájem o veřejné vzdělávání a touha sdílet vědomosti vedly k široké veřejné podpoře zdarma přístupných knihoven. Měly lidem poskytnout možnost pokračovat ve vzdělávání po skončení školy, a z tohoto důvodu jsou veřejné knihovny mnohdy nazývány „lidovými univerzitami“ – místem, kde se každý může učit, s bezplatným přístupem k široké škále tištěných a elektronických zdrojů.

Dnes americké veřejné knihovny nabízejí počítače s bezplatným přístupem k internetu a dalšími elektronickými zdroji. Jelikož stále více firem a státních úřadů požaduje, aby uchazeči o pracovní místa podávali své přihlášky po internetu, mnoho veřejných knihoven nyní pomáhá svým návštěvníkům s jejich vyplňováním, poskytuje přístup do databází pracovních míst a nabízí softwarové nebo další zdroje, které pomáhají uživatelům vytvářet profesní životopisy. Mnohé americké veřejné knihovny dokonce nabízejí veřejný přístup k počítačům a internetu jako jediné místo v celé komunitě zdarma. Bezdrátový přístup nyní nabízí více než osmdesát procent amerických veřejných knihoven.

V tradičnějším duchu nabízejí veřejné knihovny pestrou škálu knih a dalších materiálů pro čtenáře – včetně odolných leporel pro malé děti, ilustrovaných obrázkových knih pro větší děti, románů pro dospívající a knihy a časopisů pro dospělé, a to téměř na všechna představitelná témata. Na podporu čtenářství a zvyšování gramotnosti ve svých obcích podporují veřejné knihovny programy pro všechny generace – od četby pohádek pro děti přes čtenářské programy pro mládež až po popularizační přednášky pro dospělé.

Elizabeth Darrah z městečka Anderson v Jižní Karolíně sleduje dceru Rebeku, jak sahá po knize, zatímco její nejmladší dcera Sarah Beth si prohlíží knihu v Dětské knihovně Scrippse Howarda v Andersonu. Rodina navštívila program, který má děti mladší šesti let přilákat k četbě. Foto AP Images

Řada knihoven pořádá letní čtenářské programy, které nabízejí pobídky k četbě během letních prázdnin pro návštěvníky všech generací. Zastřešují také kulturní programy, například autorská čtení, výstavy umění, knižní trhy a další akce, které mají přilákat veřejnost. Vedle místností pro individuální a skupinové studium poskytují veřejné knihovny také zasedací prostory a přednáškové sály pro místní občanské skupiny.

Veřejné knihovny ve Spojených státech jsou finančně podporovány z místních daní; dostávají také určité prostředky ze státních a federálních fondů. Uvedené zdroje jsou doplňovány financemi z prostředků skupin Friends of the Library (Přátelé knihovny) a nadacemi knihoven a tyto nevládní zdroje financování nabývají na významu zvláště v současném ekonomickém klimatu, kdy jsou místní zdroje kráceny. Podle zprávy mezinárodního sdružení knihoven OCLC uvádí 31 procent Američanů ve věku 14 a více let, že místní veřejná knihovna se pro ně kvůli zpomalení ekonomiky stala o to cennější.

Veřejné knihovny mají mnoho zdrojů informací pro přistěhovalce. Na snímku asistentka Mani Neupane pomáhá paní Shahle Mostafavi a jejímu sedmiletému synovi, který se jmenuje Parsa Fallahi, když si prohlížejí knihy Gaithersburgské knihovně v Marylandu. Paní Mostafavi se přistěhovala do USA z Íránu před deseti lety. Knihovna je pro ni užitečná jako místo, kde se učí anglicky.

Carol Brey-Casiano je v současné době referentkou pro informační zdroje na Ministerstvu zahraničí USA. Jako bývalá prezidentka Asociace amerických knihoven, nejstarší a největší asociace knihoven na světě, pracovala ve veřejných knihovnách 30 let jako ředitelka veřejných knihoven v El Pasu (Texas), Las Cruces (Nové Mexiko) a Oak Park (Illinois).

Článek v angličtině ke stažení v PDF (1.7 MB) How Do Americans Use Public Libraries.