Přednášky a diskuse
29.01.2015

Zpráva o stavu Unie 2015 | Diskuse

Kdy: 2015-01-29 16:30 - 2015-01-29 16:30
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)


Dozvíte se v diskusi s českými odborníky:

ALEXANDR VONDRA, Centrum transatlantických vztahů
JIŘÍ SCHNEIDER, Prague Security Studies Institute
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, reportérka, Lidové noviny
KRYŠTOF KOZÁK, Katedra amerických studií FSV UK

V češtině.

Prezident Obama pronesl svou šestou Zprávu o stavu Unie v úterý 20. ledna, proje si můžete poslechnout na http://www.wh.gov/sotu

Poselství o stavu Unie

Podle americké Ústavy by měl prezident čas od času "poskytnout Kongresu informace o stavu Unie". Hlava státu s poselstvím vystupuje většinou koncem a za přítomnosti televizních kamer. Zpráva (poselství) o stavu Unie patří k tradici amerického prezidentství, kterou založil 8. ledna 1790 první americký prezident George Washington ve druhém roce svého prvního období. Už třetí prezident Thomas Jefferson ale ústní formu opustil a v letech 1801 až 1912 prezidenti zprávu předkládali písemně a nechali ji předčítat.

K tradici osobního přednesu se vrátil až v roce 1913 Woodrow Wilson, který dal poselství moderní formu s konkrétními návrhy. Rozhlas vysílal prezidentovu řeč poprvé v roce 1923 (zpráva Calvina Coolidge), první televizní záznam byl pak pořízen za éry Harryho Trumana v roce 1947. Od 60. let bylo vysílání zprávy o stavu Unie v médiích kvůli vyšší sledovanosti přesunuto na 21. hodinu. Byla to mimo jiné i dokonalá režie na televizní kameru, která například herci a prezidentu Ronaldu Reaganovi vynesla přezdívku Velký komunikátor.

Prezidenti svoji řeč často využívali k vyhlášení zásadních rozhodnutí. James Monroe například ve své zprávě z roku 1823 oznámil, že do amerických záležitostí nesmějí vojensky a politicky zasahovat Evropané. Prezident Abraham Lincoln zase ve svém poselství předneseném v roce 1862 řekl, že věří, že občanská válka povede k osvobození černých otroků.


Registrace