Akce
09.06.2015

Kaddiš | Divadelní představení

Kdy: 2015-06-09 22:00 - 2015-06-10 22:00
Kde: Divadlo Archa www.archatheatre.cz
Vstup: Vstupenky 290 / 190,- Kč


Americké provedení úchvatného románu Imra Kertésze – držitele Nobelovy ceny za literaturu – Kaddiš za nenarozené dítě, je hutnou úvahou o lidské zranitelnosti a odvaze pohledem muže, který přežil holocaust.

Imre Kertész je známý svou přísností a puntičkářstvím ve vztahu k adaptacím svých děl. Dobře si vybírá, a pokud cítí, že by se inscenace odchýlila od původního smyslu textu, nedovolí hru uvést. Avšak po premiéře představení Barbary Lanciersové a Jakea Goodmana napsal: „Velmi mě těší, že tito mladí lidé skutečně mé knize porozuměli, vytáhli z ní to podstatné a obdivuhodně vše na scéně propojili.”

Těžko bychom hledali literární text, který by byl na první pohled tak obtížně adaptovatelný pro divadlo. Nicméně Barbaře Lanciersové a Jakeu Goodmanovi se podařilo nalézt pro něj odpovídající tvar: jejich hra je dokonale prostá a uměřená, živená krásou románového jazyka a hlubokou úctou, již k němu tvůrci cítí.

Kaddiš zkoumá povahu rituálu, ztráty a neutuchajícího vnitřního pnutí protagonisty. Ten truchlí za dítě, které nedokázal během svého neúspěšného manželství zplodit, neboť odmítal přivést potomky do světa, kde se může odehrát taková hrůza, jako byl holokaust. Zatímco se pokouší dobrat závěrečného amen v kaddiši, spřádá v drásavém intimním vnitřním monologu síť, v níž jsou zachyceny oběti války, politická korupce, židovská identita i životní humor.

Po premiéře v Baltimore a New Yorku byla hra uvedena v Maďarsku.

Andrea Tompa, ředitelka Asociace maďarských divadelních kritiků, o ní napsala: „Ačkoliv základem románu není dějová linie, těmto dvěma umělcům se povedla výtečná a přesná adaptace. Jake Goodman dokáže pro vyjádření nevyslovitelného spojit pozoruhodnou sílu, sebekontrolu a vnitřní žár.”

Režie: Barbara Lanciers
Účinkuje: Jake Goodman

Uváděno v angličtině s českými titulky.

Představení jsou uváděna v koprodukci s Židovským muzeem v Praze.


Registrace