Akce
04.06.2015

Brundibár z ghetta | Představení v rámci festivalu Ghettofest

Kdy: 2015-06-04 22:00 - 2015-06-05 22:00
Kde: Brno, v rámci multižánrového pouličního festivalu www.ghettofest.cz
Vstup: dobrovolné


Představení se uskuteční v rámci 4. ročníku festivalu Ghettofest 5. a 6. června v Brně. Projekt pracuje s dětmi ze sociálně vyloučených rodin, neboť cílem projektu je poukázat i existenci ghett v současnosti.

Slavíme 70. výročí osvobozeni Terezína, a přitom hned v našem sousedství žijí lidé, kteří si místo k pobytu nevybrali zcela dobrovolně, i přes veškerý pokrok 21. století. Za tímto účelem by měla být s dětmi z brněnských vyloučených lokalit nazkoušena a uvedena inscenace, jejímž základem je krátká opera Brundibár skladatele Hanse Krásy, která je psaná pro dětské herce a je známá po celém světě především pro své uvádění v koncentračním táboře Terezín (1943-45)."

Myšlenka brněnského projektu „Brundibár z ghetta“ vznikla na podzim roku 2014. Operní pěvec a zároveň dramaturg projektu Josef Škarka společně s organizátory street-festivalu Ghettofest Kateřinou Geislerovou a Pavlem Strašákem začali oslovovat výrazné osobnosti napříč různými obory.

Režie se zhostí uznávaná režisérka Linda Keprtová, hlavní roli Brundibára ztvární mladá hvězda brněnské muzikálové scény Aleš Slanina. Orchestrálního partu se ujme Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Pavla Šnajdra.

Jelikož jde o umělecký projekt se silným sociálním a pedagogickým přesahem, bylo potřeba oslovit zkušené pedagogické pracovníky. Lektor Martin Ptáček uplatní svoje zkušenosti z programů pro děti a mládež Ostravské filharmonie a společně se začínající režisérkou a studentkou JAMU Kristýnou Kopřivovou děti připraví po hudební a pohybové stránce. Pedagogický tým obohatí svými zkušenostmi a konzultacemi bohemistka a gymnaziální profesorka Ruth Konvalinková.

V lednu tohoto roku proběhl nábor dětí na ZŠ na Merhautově a ZŠ na nám. 28. října, a u dětí vyvolal nečekaně obrovský zájem. Do projektu se zapojil i fotograf Josef Rabara, který bude zaznamenávat průběh celého projektu a posléze vytvoří časosběrný cyklus fotografií. Záštitu nad projektem převzal senátor Zdeněk Papoušek, dále projekt v současné chvíli spolupracuje s Knihovnou Jiřího Mahena, Americkou ambasádou a nadací Hate Free.

Úkolem týmu pedagogů a umělců bude vytvářet takové podmínky, aby se pro děti období studia opery stalo zábavou. Kromě nácviku opery, jehož výsledek bude prezentován před veřejností na premiéře 5. června, se děti budou setkávat se zajímavými osobnostmi ze světa showbyznysu a umění. Záměrem je nabídnout dětem také pestrý doprovodný program v podobě exkurzí, výletu, nebo víkendového soustředění. Je nutno podotknout, že většina účastníků týmu se do projektu zapojuje ve svém volném čase a dobrovolnicky.

Pouliční festival Ghettofest organizuje občanské sdružení Tripitaka.


Registrace