Archiv

Vernisáž
02.12.2021 - 16:00
Letecká bitva nad Hanou: tragédie u Bystrovan 18.12.1944

V neděli 17. prosince 1944 se nad Moravou strhla zatím největší letecká bitva 2. světové války. Na tento den naplánovalo velení americké 15. letecké armády sídlící v italském Bari nálet na rafinerie a další důležité vojenské cíle ve střední Evropě. Mezi tyto cíle byly ten den vybrány také tři rafinerie na výrobu syntetického benzínu v jižním Polsku. Jednalo se o závody Blechhammer-Jih, Blechhammer-Sever (dnes Blachownia Slazska) a Odertal (dnes Zdyieszowice). Tyto tři rafinerie patřily k nejvýznamnějším výrobcům paliv pro německou armádu a letectvo v této oblasti a patřily také mezi nejvýznamnější cíle amerického armádního letectva operujícího ze základen ve střední Itálii v okolí města Foggia.

Přestože byly hornoslezské rafinerie bombardovány již 17.12.1944, byly tyto cíle, k překvapení osádek v Itálii, na seznamu cílů i následující den. Pokud byli američtí plánovači překvapeni tuhým odporem německých stíhačů předchozí den, mohli být toto pondělí klidní. Stíhací eskadra JG 300 byla zdecimována a její stavy letounů byly značně prořídlé. Na letecké základně Tortorella, kde byla doma 99. Bombardovací skupina, bylo již od časných ranních hodin rušno. Bombardéry B-17 s stylizovaným diamantem na směrovém kormidle byly natankovány a vyzbrojeny k boji. V 5:35 se  posádky dozvídají, že jejich cíl je rafinerie Odertal. Náletu se má účastnit 36 strojů této jednotky, poletí s nimi také 2 náhradní letouny, kdyby někdo odpadl. V 6:50 je nařízen start motorů.

V poslední letce 99. bombardovací skupiny letí na pozici č. 3 bombardér Boeing B-17G pojmenovaný „Slipstream“…

Co se tehdy dělo? A jak se americké letouny vypořádaly s německým odporem? A co nám do dneška bitvu o Hanou připomíná?

To se dozvíte na výstavě pořádané ve spolupráci s Komunitním centrem pro válečné veterány v Olomouci od 2.12. do 31.12.2021  Kurátorkou výstavy je Mgr. Pavlína Vrtková.

Vernisáž výstavy proběhne 2.12.2021 od 16.00 v Americkém centru, Tržiště 13, Praha 1, 1. patro.

V češtině. Svoji účast potvrďte prostřednictvím formuláře níže.

Přednášky a diskuse
18.11.2021 - 15:30
Analýza transatlantických vztahů: Společné hodnoty a výzvy

Rádi bychom vás pozvali na debatu „Analýza transatlantických vztahů: Společné hodnoty a výzvy,“ která se bude konat v Americkém centru na adrese Tržiště 13 a bude zároveň přenášena online na naší facebookové stránce. Debata se uskuteční ve čtvrtek 18. listopadu v 15:30.

Hosté:

Sebastian Groth, vedoucí Policy Planning, Spolkové ministerstvo zahraničí, Německo Michal Baranowski, ředitel varšavské kanceláře, German Marshall Fund of the United States Nicholas Nelson, vedoucí pracovník pro nové technologie a politiku, Centrum pro evropské, politické analýzy, Německo Scott Cullinane, výkonný ředitel, Aliance USA – Evropa, Spojené státy americké

Moderátorka: Danielle Piatkiewicz, výzkumná pracovnice, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Debata se koná v rámci Transatlantického politického fóra.

Pro fyzickou účast na debatě se prosím zaregistrujte zde.

Na základě současných opatření a doporučení týkajících se pandemie covid-19 bychom vás chtěli požádat, abyste s sebou měli jeden z následujících dokumentů: potvrzení o negativním PCR nebo antigenním testu, potvrzení o tom, že jste se zotavili z pandemie covid-19 během 180 dnů přede dnem konání akce nebo že jste byli očkováni. Během akce vás žádáme, abyste si zakryli nos a ústa respirátorem/maskou.

Debata bude probíhat v angličtině.