MENU
Promítaní filmů

Život je krásný (It’s A Wonderful Life)

02.12.2014
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstupné: Volný

O události

Každoroční vánoční klasika režiséra Franka Capry z roku 1947 nejen amerických televizních kanálů. Sdělení filmu je docela jednoduché: v životě neprohrává ten, kdo má přátele.

Na počátku příběhu slyšíme modlitby za muže jménem George Bailey (James Stewart), který chce v předvečer Štědrého dne z vlastní vůle ukončit život. Protože se za něj modlí mnoho lidí, nebeské síly je vyslyší a chystají se na Zem vyslat svého zástupce Clarence, který se, aby mohl pomoci, musí seznámit s celým Georgeovým životem. Společně s ním divák sleduje nejdůležitější okamžiky v životě dobráckého chlapce/muže, jehož dospělý život nenaplňovalo téměř nic jiného, než pomáhání svým blízkým a obyvatelům malého městečka Bedford Falls.

Hlavní zápornou postavou je potom zahořklý, pouze po majetku toužící podnikatel Henry F. Potter (Lionel Barrymore). Georgeovu životní lásku Mary Hatch výborně ztvárnila krásná Donna Reed. Život je krásný je odpovědí režiséra Franka Capry na noirové snímky ze čtyřicátých let.

Ve své (poválečné) době nebyl film přijat příliš dobře, byl nominovaný na pět Oscarů, nicméně neobdržel ani jednu cenu, a americkou vánoční klasikou se stal až v průběhu let. Nutno říct, že zcela zaslouženě. Americký filmový institut jej v roce 1990 označil za jeden ze sta nejlepších amerických filmů a za nejinspirativnější americký film všech dob.

V angličtině, s anglickými titulky, 130 min, hodnocení ČSFD: 86 %.


Registrace


Nadcházející akce