MENU
Výstavy v Americkém centru

Zimní New York | Výstava fotografií

04.11.2013
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstupné: Volný

O události

Martin Freuda o New Yorku: I New York může být osamělý

Jsou dny, kdy do New Yorku náhle vstoupí sněhová bouře. Vše se schová do neprůhledné bílé tmy tvořené miliony sněhových vloček. Auta z ulic téměř zmizí. Jen tu a tam spatříte vytrvalého osamělého chodce. To je chvíle, která je pro město velice netypická a téměř absurdní. Vypadá to, že se příroda snaží alespoň na chvíli utlumit neustále pulzující metropoli. V New Yorku zná tuto atmosféru snad každý a říká se jí blizzard, tedy silná sněhová bouře.

Výběr mých fotografií pro výstavu a knihu je rámován světelnými atmosférami, před sněhovou bouří, v její plné síle a krátce poté, co se živel s městem rozloučí. Nasnímal jsem je během několika posledních let a jejich výběr vznikl za laskavé pomoci a rady fotografa pana Antonína Kratochvíla, který v New Yorku žil mnoho let. Výrazným motivem na mnoha fotografiích se stává osamělá postava chodce ve sněhové bouři. Je to obraz, který je pro metropoli opravdu výjimečný a symbolizuje právě tu krátkou chvíli, kdy téměř vše utichne. Fotografie mohou působit trochu nostalgicky, ale pod jejich povrchem je přesto cítit ten úžasný náboj. Snažil jsem se na nich zachytit okamžik, kdy i New York může být osamělý.

Prohlédněte si fotografie z vernisáže výstavy a křtu knihy „New York Walker In Blizzard“

Antonín Kratochvíl o fotografiích Martina Froydy

„V New Yorku jsem žil 40 let a město poznal v celé své rozporuplné kráse. V době blizardu je vždy zaskočené, ustrnulé, zároveň však přitažlivé svým vzácným tichem, v němž se čeká na okamžik, kdy metropole opět naskočí do svého nepřetržitě tepajícího kotle. A tak se táži sám sebe, proč až nyní vzniká souhrn postihující čekaně nečekaný rozmar přírody. Jsou jím snad všichni newyorští fotografové tak zaskočeni, že nevytáhnou paty z tepla svého domu? Nebo je třeba vnějšího neokoukaného pohledu cizince, aby mohly být tyto těžko předvídatelné okamžiky zaznamenány?

Fotky Martina Froydy přesně vystihují těch několik desítek hodin, někdy celý den, dva, kdy obrovské vločky, padajíc a lepíc se jedna na druhou, vyřadí z provozu vše pozemské. Je to bílý dárek pro nadšené běžkaře, kteří v neposkvrněných závějích sněhu vyjíždějí svoji stopu po širokých avenue i Central parku. Bezpochyby díváte na výjimečné fotografie, které jsou vždy dílem náhody, posedlosti i talentu. “

Výstava potrvá do konce roku 2013.

Martin Froyda — producent, režisér, kameraman a fotograf

Narodil se v Plzni v roce 1967 v Československu. Po maturitě pracoval jako osvětlovač, asistent filmové kamery a studoval na pražské filmové fakultě FAMU obor kamera. Po sametové revoluci založil vlastní produkční společnost a věnoval se výrobě televizních pořadů, hudebních klipů a filmů. (Cuba Libre, 1997, Ostrov slz a naděje 1995, atd. )

Jako producent realizoval dva celovečerní hrané filmy: Jak si zasloužit princeznu (1995) a Maharal – Tajemství talismanu (2007), který získal mnoho mezinárodních i tuzemských festivalových ocenění od dětských diváků. (Kanada, Německo, Zlínský Festival – ČR, Belgie, Bělorusko)

Další producentský úspěch přinesla realizace populárního TV cyklu o vaření Kluci v akci, který vysílá již od roku 2005 Česká televize. Do roku 2013 bylo natočeno za stálé přízně diváků více než 330 dílů.

S režií vlastních dokumentárních filmů započal portrétem Čechoameričana Martina Jana Stránského (Mezi dvěma domovy, 2000) připomněl slavnou dynastii zakladatelů Lidových novin a českých politiků; během tragického týdne bezprostředně po 11. září 2001 přímo v New Yorku vyzvěděl názory tamních Čechů (New York City – týden poté, 2001), natočil hodinový film o fenoménu emigrace do USA (Cesta za americkým snem, 2004). V indické Bombaji realizoval dokumentární film o české modelce, která spojila svůj život s indickým show businessem (Hvězdy vycházejí v Bolywoodu, 2005). Ze světa přivezl i bezpočet reportáží pro cestovatelský magazín České Televize Objektiv. Z domácích témat ho mj. zaujala vietnamská komunita u nás (Vietnamská ohlédnutí, 2003). Pro cestopisný formát „Na Cestě“ natočil díl (Na cestě po Queenslandu, 2010). V roce 2011 dokončil dokumentární film s napínavým válečným příběhem z konce druhé světové války (Operace Thunderclap, 2011). Na všech jeho dokumentárních filmech se podílí i jako kameraman a producent.

Jako fotograf se podílel na vzniku knih a časopisů z úspěšného televizního cyklu Kluci v akci (Jak chutná Andalusie, Jak chutná Itálie atd. ), dále pak na knize s pražskou tematikou Prague Magic. V roce 2000 realizoval zatím svoji poslední výstavu s názvem Cesty v X Centrum Plzeň. Při svých pracovních a soukromých cestách se fotografií jednoduše baví a tvoří autorské fotografie. Posledním jeho fotografickým počinem je kniha a výstava k projektu New York Walker in Blizzard.


Registrace


Nadcházející akce