MENU
Přednášky a diskuse

Ženy v kosmu | Přednáška

20.03.2013
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)

O události

V češtině.

Sally Rideová vzlétla do vesmíru jako první Američanka 18. června 1983 na palubě amerického raketoplánu Challenger. Do historie se zapsala nejen jako první americká astronautka, ve své době byla nejmladším členem vesmírné mise NASA.

Narodila se v roce 1951 v Los Angeles a po střední škole zamířila na Stanfordovu univerzitu, kde získala doktorát z fyziky. Rideová, která se závodně věnovala tenisu, byla do NASA vybrána z 8000 zájemců v roce 1978. Po ročním tréninku a zkušební době se stala specialistkou vesmírných misí. Byla vybrána do mise STS-7, s níž strávila ve vesmíru 147 hodin. O rok později byla členkou mise STS 41-G, celkem strávila mimo Zemi 343 hodin.

Na oběžnou dráhu se měla původně vydat i v rámci tragické mise STS-51-L raketoplánu Challenger, který v roce 1986 vinou defektu těsnění jedné z nosných raket explodoval 73 vteřin po startu. Po havárii byla Sally Rideová jmenována do prezidentské vyšetřovací komise havárie a v ústředí NASA ve Washingtonu, D.C. se zabývala strategickým plánováním NASA a založila úřad výzkumu NASA.

V roce 1987 odešla z NASA na Stanfordovu univerzitu a v roce 1989 se stala profesorkou fyziky na Kalifornské univerzitě v San Diegu. V roce 2001 založila organizaci Sally Ride Science, která zpracovávala výukové materiály týkající se vědy pro základní a střední školy. Spolu se svou životní partnerkou Tam O’Shaughnessy napsala řadu učebnic, které měly přiblížit vědu mladým lidem.

Sally Rideová zemřela 23. června 2012 na rakovinu slinivky. „Sally byla národní hrdinkou a pro mnohé vzorem,“ reagoval na zprávu o jejím úmrtí americký prezident Barack Obama.

První ženou ve vesmíru se stala 16. června 1963 sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová. Další žena, Ruska Světlana Savická, ji následovala až v srpnu 1982. Jako třetí na světě letěla do vesmíru v červnu 1983 právě Američanka Rideová.


Registrace


Nadcházející akce