MENU
Přednášky a diskuse

Zapomenuté transporty do Běloruska | Promítání a diskuse

25.01.2012
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: Volný

O události

Zapomenuté transporty je jméno cyklu čtyř 90ti minutových dokumentů historika a politologa Lukáše Přibyla, v nichž se autor věnuje transportům do méně známých koncentračních táborů a ghett na území Lotyšska, Běloruska, Estonska a východního Polska.

Zapomenuté transporty: Do Běloruska seznamují diváky s další neznámou kapitolou dějin holocaustu – s transporty Židů z Čech a Moravy do ghetta v Minsku a vyhlazovacího tábora Malý Trostinec. Ze sedmi tisíc tam deportovaných českých Židů se konce války dočkalo pouhých dvacet dva.

Svědci, se kterými režisér Lukáš Přibyl mluvil při natáčení, líčí Bělorusko mezi lety 1941 a 1944 jako apokalyptickou krajinu s nocemi ozářenými plameny ze stovek vypalovaných vesnic a půdou doslova prosycenou krví bezpočtu obětí. Válečné Bělorusko bylo zemí, kde rozvaliny zcela zničených měst lemovali oběšenci, kde prašné cesty křižovaly pojízdné plynové komory přezdívané „dušehubky“ a v hlubokých lesích se přemnožili „obrovští vlci, vlci lidojedi“, živící se masem zavražděných z masových hrobů…

Program bude v angličtině.


Registrace


Nadcházející akce