MENU
Výstavy v Americkém centru

Rezidence Otto Petschka | Výstava v NTM

27.11.2012
Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7
Vstupné: dle ceníku NTM

O události

Výstava přibližuje vnější i vnitřní podobu vily, její genezi i vlastní stavbu. S ohledem na skutečnost, že v současnosti probíhá její první zásadní rekonstrukce, je možné na výstavě shlédnout ukázky historizujícího zařízení a inventáře vily i část moderního technického vybavení jejího zázemí.

Na základě dohody mezi Velvyslanectvím Spojených států amerických a Národním technickým muzeem zůstanou unikátní technologie z historické prádelny a zařízení z fitness centra po skončení výstavy součástí sbírek muzea.

Výstava bude otevřena do 31. března 2013.

Vila Otto Petschka byla od počátku koncipována jako stavba, která měla reprezentovat stavebníka. Výstava však představuje dvě zcela odlišné tváře rezidence postavené architektem Maxem Spielmannem a stavební firmou Matěj Blecha v letech 1924-1930. Na jedné straně sídlo vychází z konzervativního architektonického konceptu luxusní reprezentační vily v neoslohovém pojetí nejvíce inspirovaném francouzským klasicizujícím barokem. Na druhé straně je objekt přeplněn všemi špičkovými výdobytky dobové techniky v autentickém stavu a v rozsahu, který prakticky nemá srovnání. Reprezentační prostory uprostřed vily, bylo možno spuštěním celé vnější stěny do podzemí otevřít v létě do zahrady. Vila byla kromě jiného vybavena rozměrným podzemním bazénem i fitness centrem.

Společenské a ekonomické postavení stavebníka vyžadovalo, aby bylo sídlo přizpůsobeno k přijímání i nejvýznamnějších návštěv. Za éry bankéře Otto Petschka vila zažila mimo jiné i dvě královské návštěvy – rumunského krále Carola a jugoslávského krále Alexandra.

Od konce 2. světové války je vila rezidencí amerického velvyslance. Proto i nadále plní reprezentační úlohu jako za éry svého vzniku. Hosty zde byli poslední tři američtí prezidenti – George H. W. Bush, George W. Bush a Barack Obama.  


Registrace


Nadcházející akce