MENU
Promítaní filmů

Na východ od ráje | Filmový klub — James Dean

08.09.2015
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstupné: Volný

O události

Slavná filmová adaptace části stejnojmenného románu Johna Steinbecka z roku 1952 jednoho z velikánů světové režie Elii Kazana, který byl i významným autorem a spisovatelem.

,,Kain povstal proti svému bratru Ábelovi a zabil jej. Poté odešel a usadil se v zemi Nód, na východ od ráje…“

Na základě aluze k biblickému mýtu o Kainovi a Ábelovi je vystaveno velké klasické drama tázající se po podstatě dobra a zla, variací jednoho z nejstarších archetypů – duality dvou černobílých, dochází tvůrci k zajímavé reflexi původního významu – pakliže v Bibli zabije Kain Ábela kvůli žárlivosti, neboť Bůh si vybere pouze Ábelovu oběť a Kainovu ignoruje, smyslem je ale ukázat, že Hospodin to udělal záměrně, neboť dobře věděl o vnitřních dispozicích budoucího vraha. Spíše než velké a symbolické biblické podobenství je Kazanův snímek strhující filmovou metaforou nedostatku lásky, pochopení, prostého zájmu… tedy dysfunkční rodiny.

Elia Kazan natočil snímek skutečně silný, působivý, s neotřelými formálními postupy. James Dean, kterého tak Kazan objevil pro film, byl za svůj výkon dokonce nominován na Oskara – a tak vznikla jeho legenda, legenda mladého muže, který si nese stigma svých filmových rolí – rebelů bez příčiny…

V angličtině, s anglickými titulky, 115 min, hodnocení ČSFD: 84%.


Registrace


Nadcházející akce