MENU
Výstavy v Americkém centru

Mirrors in N. Y. | Výstava fotografií

14.01.2014
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstupné: Volný

O události

Zrcadlení na fasádách newyorských mrakodrapů začal Petr Našic fotografovat už během své divadelní stáže na Broadwayi v prvé půlce 90. let. Později shledal, že podobné snímky se nikde nevyskytují: jeho prvotní vjem byl zřejmě originálnější, než sám tušil. „Od té doby jsem se k nápadu vracel, kdykoli jsem do New Yorku zavítal,“ vypráví fotograf.

„To obrovské město je mi sympatické svou živelností, nespočtem kontrastů a tisíci možností, jak zobrazit městskou krajinu kolem. Ale teprve při pohledu z vrtulníku jsem si uvědomil, jak těsně sousedí nejbohatší ulice s postranními uličkami, v nichž se cítíš jak na návsi s vodojemem.

„V New Yorku denně zažíváš i bezprostřední střety různých kultur. Byl jsem tam v okamžiku, kdy opilý černý taxikář srazil na křižovatce židovské dítě, které ovšem nemělo v jízdní dráze co pohledávat. Přesto vzápětí vypukla bitka, v níž došlo i na zápalné láhve.

„Nebaví mě chodit po parcích a fotit labutě nebo reklamy s nahými modelkami. Mám v krvi cestování, a přitom dobře vím, že můj pohled je omezený zorným polem cizince. Snažím se v každém městě hledat to, co je na první pohled zdánlivě samozřejmé. Zároveň zkouším objevit, co mají vzdálené metropole společné, ať už to jsou Londýn, Praha, Paříž nebo New York.“

Leon Berger


Registrace


Nadcházející akce