MENU
Promítaní filmů

Magic Trip | Páteční dokument

08.06.2012
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstupné: Volný

O události

Ještě před Létem lásky a před Bezstarostnou jízdou, vyrazil spisovatel Ken Kesey a jeho skupina veselých šprýmařů Merry Pranksters v pomalovaném školním autobuse s nápisem „Further“ z Kalifornie na východní pobřeží a svou cestu si zaznamenávali na kameru. Filmový záznam této psychedelické jízdy v roce 1963 ale mohli diváci vidět až vloni, kdy byl do kin uveden 90timinutový film oscarového dokumentaristy Alexe Gigneyho.

Spisovatel Ken Kesey (1935-2001), jehož proslavil román „One Flew Over the Cuckoo’s Nest“ (česky vyšel pod názvem Vyhoďme ho z kola ven), patřil k osobnostem spojujícím v 60. letech svým dílem i životem beatnickou subkulturu s hnutím hippies. V roce 1963 vyrazil Kesey s kamarádem Nealem Cassadym a dalšími přáteli ze skupinky, jež si říkala Merry Pranksters, ve starém, pestře pomalovaném školním autobusu na cestu napříč USA. Jejich cesta, nesená na křídlech LSD a fantazie, se vepsala do historie americké popkultury jako vzorový příklad putování, v němž se těsně prolnul život s uměním.

Oscarový dokumentarista Alex Gibney se spojil s režisérkou a střihačkou Alison Ellwoodovou, aby cestu z Oregonu na Světovou výstavu do New Yorku nápaditě zrekonstruovali s použitím Keseyho restaurovaných archivních záběrů a nahrávek. Jejich snímek ovšem není jen originálním střihovým dokumentem, je svědectvím o světě 60. let, který má těsné vazby na dnešní americkou realitu.

Promítání v anglickém jazyce, 90 minut.


Registrace


Nadcházející akce