MENU
Akce

Janet Echelman: Umění, tradice a technologie — Přednáška

14.10.2015
Institut intermédií, FEL ČVUT, hala H25, Technická 2, Praha 6
Vstupné: Volný

O události

Přednáška americké umělkyně představující své dílo na festivalu SIGNAL v Praze.

Americká umělkyně Janet Echelman se vymyká veškerým kategoriím a definicím. Její unikátní sochy a instalace v monumentálním měřítku se proměňují v závislosti na působení větru, vody nebo světla. Echelman se v Indii inspirovala životem místních rybářů a začala pro své instalace používat neobvyklé materiály jako rybářské sítě. Při své práci kombinuje tradiční řemeslo s nejnovějšími technologiemi, přičemž spolupracuje s odborníky z rozličných oborů od leteckého inženýrství přes krajinnou architekturu až po světelný design.

Za svou tvorbu byla mnohokrát oceněna odbornou veřejností. Získala prestižní Guggenheimovo i Fulbrightovo stipendium, ale i řadu dalších významných cen a uznání, v posledních letech například od Smithsonova institutu, Společenství architektů v Bostonu nebo Aspen Institute.

Velkolepou sedmdesátimetrovou instalaci americké umělkyně Janet Echelman tvoří rozměrná síť, která se étericky vznáší nad hlavami diváků. Kombinace monumentální formy se zdánlivě lehkým materiálem vytváří nevšední pomyslné plátno pro světelnou hru tvořenou proměnlivým vlněním kontrastních barev. Koncept díla je inspirován propojeností zemských jevů a systémů. Umělkyně použila data z laboratoří NASA (americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) a NOAA (americký Národní úřad pro oceán a atmosféru) týkající se dopadů zemětřesení v Chile v roce 2010, které způsobilo zkrácení dne na Zemi o 1,26 mikrosekund. Tvar sítě pak určují různé výšky vlny Tsunami napříč oceánem. Vizuálně i koncepčně poutavá instalace láká k zastavení a zamyšlení nejen návštěvníky festivalu, ale i náhodné kolemjdoucí.

Účast americké umělkyně podpořilo Velvyslanectví USA v Praze.


Registrace


Nadcházející akce