MENU
Přednášky a diskuse

Jak se změnila americká média po 11. září | 90 minut o Americe

21.11.2011
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: NULL

O události

Série diskuzí “90 minut o Americe“ moderovaných Václavem Sochorem z Rádia Česko pokračovala 21. listopadu v Americkém centru na téma vývoje médií v USA po 11. září 2001. Panelisté Daniel Anýž z Hospodářských novin a Pavel Tomášek ze serveru Aktualne.cz poznamenali, že američtí novináři se bezprostředně po teroristických útocích nejprve nechali ovlivnit vlnou patriotismu, nakonec ale podle Tomáška „odvedli velký kus práce při odhalování příčin útoků.“

Panelisté na případu Judith Millerové z New York Times ukázali, že tradiční americká média prošla v letech Bushovy administrativy ve vztahu k politické reprezentaci sebereflexí a dokázala si udržet svou nezávislost, mezitím však začala čelit výzvám spojeným s příchodem internetových médií: „Rychlost začala být důležitější než přesnost a objevila se i otázka relevance klasické novinařiny. Politici si nyní svá prohlášení raději nahrávají na YouTube, místo aby si k tomu zavolali média,“ upozornil Tomášek.

Podle Anýže se americká veřejnost sice „politicky polarizuje podle toho, jaké zpravodajské servery navštěvuje, příslib internetu jakožto důvěryhodného informačního zdroje se však úplně nenaplňuje.“ Poukázal přitom na současný trend zdánlivého smazávání rozdílů mezi články profesionálních novinářů a amatérských blogů, což však může podle obou diskutujících nakonec vést k obrození klasických médií.    


Registrace


Nadcházející akce