MENU
Přednášky a diskuse

Jackson v údolí Shenandoah | Přednáška

05.06.2012
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: Volný

O události

Se svými příspěvky vystoupí:  Prof. PhDr. Josef Opatrný, CsC., vedoucí Střediska ibero-amerických studií FF UK, Mgr. Jiří Hutečka, PhD., historik Filosofické fakulty Univerzity Hradec Králové a Mgr. Tomáš Kristlík ze Střediska ibero-amerických studií FF UK.

Program bude v češtině.

Generál Konfederace Thomas Jackson, který po vítězné bitvě u Bull Runu dostal přízvisko "Stonewall", v květnu 1862 zahájil kampaň v údolí Shenandoah na pomezí Virginie a Marylandu, aby s relativně malou armádou zastavil postup unionistů. Ačkoli samotná kampaň skončila unijním vítězstvím, v dlouhodobějším měřítku přinesla výhody především Konfederaci. Abraham Lincoln, znepokojen Jacksonovou přítomností nedaleko Washingtonu D.C., se rozhodl posílit unijní jednotky v údolí Shenandoah na 80 000.

 

Americká občanská válka:

Občanská válka mezi státy severní Unie a jižní Konfederace v letech 1861—1865 byla po genocidě Indiánů evropskými přistěhovalci druhým nejkrvavějším konfliktem na území Severní Ameriky. Válka skončila 9. dubna 1865 po vítězství Unie v bitvě u Gettysburgu.


Registrace


Nadcházející akce