MENU
Přednášky a diskuse

Hic a kosa v Chicagu | Představení knihy Jana Nováka

07.11.2011
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: Volný

O události

"Připadá si jako na jiné planetě a má jasno jen v jedné jediné věci – že svůj život zasvětí psaní. Nakonec se v Chicagu zasekne a to nemilosrdné město se mu zažere pod kůži," píše v úvodu knihy Jan Novák.

Teprve v Chicagu se z kolínského chlapce Jana Nováka stal spisovatel a život lidí v tomto drsném městě, kde je v létě hic a v zimě kosa, je zdrojem jeho psaní dodnes. Všechny povídky a eseje soustředěné v této knize ukazují autora jako brilantního vypravěče. Novák zpracovává surový materiál skutečnosti i jazyka do příběhů, které držíčtenáře pod krkem svou nepřikrášlenou opravdovostí.

Toto vydání přináší vedle přepracované prvotiny Striptease Chicago, jež poprvé vyšla v roce 1982 v torontském exilovém nakladatelství ´68 Publishers, a eseje Od srdce k bokům, jež byla součástí antologie o blues, i texty zbrusu nové nebo publikované pouze časopisecky. Nejstarší je z listopadu 1976 a poslední z letošního září.

Jan Novák (1953) je přední český spisovatel, překladatel a dokumentarista. V roce 1969 emigroval s rodiči přes Rakousko do USA, žije v Chicagu a od roku 1989 střídavě také v Čechách. Je laureátem ceny Magnesia Litera za „pravdivý román“ o skupině bratří Mašínů Zatím dobrý (2004), ceny Josefa Škvoreckého za prózu Děda (2007) a dalších ocenění. V nakladatelství Plus vyšla také jeho původní próza Aljaška (2011).


Registrace


Nadcházející akce