MENU
Přednášky a diskuse

Fulbright Series: Studium v Americe | Přednáška & Diskuse

21.11.2013
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstupné: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)

O události

V češtině.

Mezinárodní týden vzdělávání (International Education Week) každoročně vyhlašovaný na třetí listopadový týden se letos koná 12.—18. listopadu 2013 a je příležitostí, jak upozornit na výhody vzdělávání v zahraničí a na mezinárodní výměnné programy.

Na začátku Mezinárodního týdne vzdělávání Institute of International Education pravidelně zveřejňuje statistiky Open Doors o studiu zahraničních studentů v USA a amerických studentů v zahraničí. Česko-americkým výměnám se podle posledních údajů dařilo, zvýšil se počet studentů v obou směrech.

Počet českých studentů v USA vzrostl o 11 procent

Počet českých studentů na amerických vysokých školách ve školním roce 2012/13 se oproti předchozímu roku zvýšil o téměř jedenáct procent a dosáhl počtu 776. Rostl také zájem Američanů o studijní pobyty v České republice. Do ČR jich ve školním roce 2011/12 přijelo 3 477, což představuje meziroční nárůst o 5,7 procenta. ČR je tak co do počtu amerických studentů na vynikajícím 17. místě celosvětově a sedmém v Evropě.

Celkově v USA vloni studovalo rekordních 820 tisíc zahraničních studentů, zatímco z USA na studia v zahraničí vyjelo 283 tisíc, což je historicky nejvíce. Statistika tak potvrzuje dlouhodobý trend nárůstu mezinárodních vzdělávacích výměn mezi USA a zbytkem světa.

Nejrozsáhlejší českou studentskou populaci najdete ve velkých státech s hodně školami, jako je New York, Kalifornie, Florida, Massachusetts, Texas, Pennsylvanie a Illinois.

Co se týká jednotlivých škol, nejvíc Čechů v bakalářském stupni bylo možné potkat na San Francisco State University, University of Colorado – Boulder, Northeastern University, Northwestern University, Grand Valley State University, Dartmouth College a Utah State University.

Na navazující magisterské nebo doktorské programy se nejvíc studentů z ČR vypravilo na University of Pittsburgh, Columbia University, New York University, Georgetown University, Hawaii Pacific University, University of Chicago, Baylor University, Stanford, Yale, University of Michigan – Ann Arbor a Texas Tech.

V kategorii krátkodobě hostujících českých studentů, nejčastěji přes meziuniverzitní spolupráci s českými vysokými školami, pobýval největší počet na Kansas State University, Union College, University of Wisconsin – Madison, Emory University, University of Texas – Austin, University of Miami, Missouri State University, University of Nebraska – Lincoln a University of Richmond.

Celkově 45,1 procenta českých studentů studovalo v pregraduálních programech, ať už dvouletých vedoucích k titulu associate nebo ve čtyřletých bakalářských. V magisterských nebo doktorských programech bylo zapsáno 30,5 procenta, 15,5 procenta bylo v USA na krátkodobém hostování a 8,9 procenta již absolvovalo postgraduální odbornou praxi.

Jakub Tesař, studijní poradce Fulbrightovy komise, k detailním číslům upřesňuje: „Počty studentů rostly ve všech stupních a kategoriích, ale největší nárůst, o neuvěřitelných 28 procent, zaznamenala kategorie hostujících studentů, tzv. non-degree. To jsou studenti vyjíždějící převážně díky dohodám mezi českými a americkými univerzitami. Dokazuje to, že právě meziuniverzitní spolupráce a výměny se v posledních letech rozvíjí. Doufáme, že tento pro obě strany výhodný trend bude i nadále pokračovat a do výměn se zapojí další instituce. Fulbrightova komise ve spolupráci s Velvyslanectvím USA a Domem zahraničních služeb na tomto cíli dlouhodobě pracuje, např. tím, že pro české univerzity vytváří příležitosti setkávat se s potenciálmi partnerskými univezitami z USA“.

Statistické šetření Open Doors je založeno na dotazníkovém šetření mezi zhruba třemi tisíci akreditovanými americkými vysokými školami. Sledování vývoje počtu studentů provádí organizace Institute of International Education (IIE) již od roku 1919 a od sedmdesátých let je tento průzkum podporován americkým ministerstvem zahraničí. IIE se sídlem v New Yorku je přední americkou neziskovou organizací zabývající se mezinárodními výměnami ve vzdělávání a kultuře.


Registrace


Nadcházející akce