MENU
Promítaní filmů

Americká prohibice | Dokumenty

01.10.2012
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstupné: Volný, vzhledem k omezené kapacitě knihovny si rezervujte místo předem na mailu acprague@state.gov.

O události

Promítání starších filmových dokumentů z kolekce knihovny Amerického centra, které vypovídají o éře prohibice ve Spojených státech. Aktuálně jsme pro Vás zařadili sérii tří snímků uvádějících prohibici v Americe v širších historických souvislostech a oživujících řadu méně známých skutečností.

Vstup volný. Vzhledem k omezené kapacitě knihovny si rezervujte místo předem na mailu acprague@state.gov.

Prohibice v USA

Prohibice alkoholu trvala ve Spojených státech amerických více než 13 let, od roku 1919, kdy byl schválen Volsteadův zákon (Volstead Act), do roku 1933. Volsteadův zákon vyslyšel volání mnoha prohibičních spolků a křesťanských skupin, které volaly po zákazu prodeje alkoholických nápojů (všechny nápoje s více než půlprocentním obsahem alkoholu) – tvrdily, že alkohol je droga, která ničí rodinný život a vede ke zločinnosti. V roce 1919 byl tzv. Volsteadův zákon o zákazu alkoholu v USA skutečně schválen a byl rovněž ratifikován 18. dodatek americké ústavy.

Účinek byl ovšem přesně opačný; místo snížení zločinnosti a abstinence se začalo pít ještě víc a zločinnost narůstala nevídaným tempem. Vznikly gangy zabývající se pašováním alkoholu do USA. Až na samotný zločinecký vrchol se prodral – dnes už téměř legendární – gangster jménem Al Capone sídlící v Chicagu. Toto město se stalo známým centrem všeho zločinu; od pašování přes vyloupení bank až po vraždy na objednávku, jako byl např. Masakr na den svatého Valentýna, kdy vrazi gangu Al Caponeho převlečení za policisty vystříleli konkurenční gang.

Volsteadův zákon způsobil, že lidé pili prakticky všechno, o čem se domnívali, že obsahuje alkohol, což mělo za následek mnoho otrav alkoholem. Situace se zklidnila až v roce 1931, kdy byl Al Capone zatčen za neplacení daní a odsouzen do Alcatrazu – známého ostrovního vězení. Prohibice úplně skončila v roce 1933 v situaci, kdy v USA bylo třikrát více tajných barů než v roce 1919. Zdroj Wikipedie.


Registrace


Nadcházející akce