MENU
Přednášky a diskuse

100 let česko-amerických vztahů | Diskuse

24.01.2018
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: Vstup volný, prosím zaregistrujte se do 20. ledna na https://www.politikaspolecnost.cz/en/events/100-years-of-czech-us-relations/

O události

Na podzim roku 2018 oslavíme výročí 100 let od vzniku samostatného Československa. Za tento přelomový okamžik můžeme vděčit i slavným 14ti bodům prezidenta Woodrowa Wilsona, které významně pomohly prosazení práva Čechů a Slováků na sebeurčení.

Deklarací práva malých národů na svůj vlastní stát, za který Češi v Americe neúnavně lobovali, začala éra budování česko-amerických vztahů. V průběhu následujících 100 let ovšem došlo k narušení jejich kontinuálního vývoje během období německé protektorátní správy na území českého státu i po spuštění tzv. Železné opony mezi Západem a státy spadajícími pod sféru vlivu Sovětského svazu.

Po rozpadu východního komunistického bloku nastalo pro česko-americké vztahy období až romantické. Američané opět obdivovali houževnatost malého národa v boji za jeho právo na demokratickou vládu a občanské svobody. Václav Havel, symbol Sametové revoluce, odstartoval svým projevem v americkém Kongresu “zlatou éru” česko-amerických vztahů.

 

V první části diskuze se proto ohlédneme za všemi zásadními milníky česko-americké spolupráce.

 

Druhý panel naší debaty bude věnován diskuzi o pravděpodobném vývoji česko-amerických vztahů. Od doby, kdy Spojené státy obdivovaly bezprostřední styl politiky Václava Havla a kdy český národ vzhlížel k USA jako k výspě svobody a modernity, totiž uplynulo mnoho času.

Česká zahraniční politika nabírá v posledních letech různých směrů – od Západu, přes Brusel a Moskvu až do Číny. Je otázkou, kterou z těchto cest si Česká republika zvolí jako svou prioritní a jakým způsobem ovlivní tato volba budoucnost česko-amerických vztahů.

 

Diskutovat budou:

  • Kryštof Kozák, amerikanista, Fakulta sociálních věd UK
  • Milada Polišenská, Anglo-American University
  • Jiří Šedivý, velvyslanec ČR při NATO
  • Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR v Rusku a USA
  • Petr Gandalovič, bývalý velvyslanec ČR v USA, velvyslanec ČR při OECD
  • Daniel Anýž, novinář

 

Program bude v češtině.


Registrace


Nadcházející akce