Přednášky a diskuse
03.02.2014

Zpráva o stavu Unie 2014 | Panelová diskuse

Kdy: 2014-02-03 16:30 - 2014-02-03 18:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)


Diskutovat budou:
Jakub Lepš, University of New York Prague
Vít Pohanka, Český rozhlas
Michael Romancov, Metropolitní univerzita v Praze a IPS FSV UK
Helena Schulzová, Katedra amerických studií FSV UK

Diskuse bude v češtině.

Prezident Barack Obama přestoupil před americký Kongres se svou pátou zprávou o stavu Unie v úterý 28. ledna večer (29. ledna ve 3.00 místního času), aby zákonodárce informoval o stavu Unie a výhledu na rok 2014, jak americkým prezidentům ukládá Ústava.

Projev ze Sněmovny reprezentantů USA můžete sledovat živě nebo ze záznamu na stránkách Bílého domu WhiteHouse.gov/SOTU. Prezidentovu řeč na této stránce doplní názorné infografiky, grafy a tabulky.

Poselství o stavu Unie

Podle americké Ústavy by měl prezident čas od času „poskytnout Kongresu informace o stavu Unie“. Hlava státu s poselstvím vystupuje většinou koncem a za přítomnosti televizních kamer.

Zpráva (poselství) o stavu Unie patří k tradici amerického prezidentství, kterou založil 8. ledna 1790 první americký prezident George Washington ve druhém roce svého prvního období. Už třetí prezident Thomas Jefferson ale ústní formu opustil a v letech 1801 až 1912 prezidenti zprávu předkládali písemně a nechali ji předčítat.

K tradici osobního přednesu se vrátil až v roce 1913 Woodrow Wilson, který dal poselství moderní formu s konkrétními návrhy. Rozhlas vysílal prezidentovu řeč poprvé v roce 1923 (zpráva Calvina Coolidge), první televizní záznam byl pak pořízen za éry Harryho Trumana v roce 1947.

Od 60. let bylo vysílání zprávy o stavu Unie v médiích kvůli vyšší sledovanosti přesunuto na 21. hodinu. Byla to mimo jiné i dokonalá režie na televizní kameru, která například herci a prezidentu Ronaldu Reaganovi vynesla přezdívku Velký komunikátor.

Prezidenti svoji řeč často využívali k vyhlášení zásadních rozhodnutí.

James Monroe například ve své zprávě z roku 1823 oznámil, že do amerických záležitostí nesmějí vojensky a politicky zasahovat Evropané. Prezident Abraham Lincoln zase ve svém poselství předneseném v roce 1862 řekl, že věří, že občanská válka povede k osvobození černých otroků.

Projevům prezidenta George Bushe dominoval od útoků 11. září 2001 boj s terorismem a válka v Iráku. Porážku terorismu označil Bush za hlavní cíl v roce 2002, když jasně vyhlásil změnu americké zahraniční politiky. V této řeči také použil dnes už známý termín „osa zla“ pro země, které se podle něj snažily získat zbraně hromadného ničení (Severní Korea, Írán a Irák).


Registrace