MENU
Akce

Výstava Steve McCurry, Photographer

07.09.2015
Staroměstská radnice, Praha 1
Vstupné: denně 10.00 – 19.00, plné vstupné: 140 Kč, snížené vstupné: 50 Kč, děti do 7 let zdarma

O události

Výstava nejlepších děl ikony světové fotografie Steva McCurryho, která představí i autorův nejznámější snímek — portrét „Afghánská dívka”.

Výstavu, která se koná pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze, pořádá Česká federace fotografického umění (ČFFU). Její součástí budou každé úterý od 18 do 20 hodin doprovodné akce:

8. 9. Beseda a autogramiáda — Steve McCurry a Antonín Kratochvíl
15. 9. Večer časopisu National Geographic
22. 9. Beseda a autogramiáda — Petra Doležalová a Libor Špaček
29. 9. Večer časopisu FotoVideo

Tvorba Steva McCurryho, autora ceněného odbornou i laickou veřejností, bude poprvé představena v České republice. Výstavní soubor obsahuje 107 velkoplošných fotografií, mezi kterými jsou vítězné snímky z World Press Photo i dalších prestižnícch soutěží. Expozici bude dominovat autorův nejznámější snímek – portrét „Afghánská dívka”.

Steve McCurry je více než 30 let jednou z nejuznávanějších osobností současné fotografie. Narodil se ve Philadelphii ve státě Pennsylvania. Než začal McCurry pracovat pro noviny, studoval kinematografii na Pensylvánské státní univerzitě. Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1979, kdy se za pomoci uprchlíků z Pákistánu dostal do rebely kontrolovaného Afghánistánu těsně před sovětskou invazí. Později, když se s plnovousem a v přestrojení vynořil zpět na druhé straně hranic, měl na sobě domorodý oděv, ve kterém skrýval zašitý film. Byl to právě tento filmový svitek, který obletěl svět a poprvé ukázal afghánský konflikt v plné šíři. McCurry získal za tuto reportáž Zlatou medaili Roberta Capy.

Jeho nejslavnější fotografi í je nepochybně „Afghánská dívka”, portrét, přezdívaný „Mona Lisa Východu”, který se po otištění na titulní straně časopisu National Geographic stal nejslavnějším snímkem své doby. Amnesty International dlouho prostřednictvím této fotografi e upozorňovala na situaci v zemích třetího světa. McCurry se na svých cestách dál věnuje dokumentování ozbrojených konfliktů. Na fotografiích tak zachycuje například Íránsko-Iráckou válku, občanskou válku v Libanonu, Kambodži, Afghánistánu, islámské povstání na Filipínách nebo válku v Perském zálivu.

Charakteristické pro jeho tvorbu je, že nezobrazuje pouze „krajinu války”, ale lidské osudy na jejím pozadí, tváře, které v nestřeženém momentu otevírají pohled do lidské duše.

Steve McCurry získal nespočet ocenění, mezi jinými v roce 1984 Magazine Photographer of the Year a v tomtéž roce se stal čtyřnásobným vítězem v soutěži World Press Photo. Je držitelem řady humanitárních ocenění. V roce 2013 mu byl Ministerstvem kultury Francie udělen rytířský titul „Knight of the Order of Arts and Letters”. V minulém roce získal Cenu za celoživotní dílo a zejména za velký a stálý přínos světové umělecké fotografi i, tu mu udělila londýnská Královská fotografická společnost u příležitosti stého výročí svého založení.

Fotografie Steva McCurryho patří k významným dílům nejprestižnějších světových sbírek moderního umění a byly mnohokrát vystavovány na různých kontinentech.

Kurátor: Garik Avanesian
Více informací a fotografie ke stažení: www.mccurry.cz 


Registrace


Nadcházející akce