MENU
Akce

Výstava kostýmů Jarmily Novotné

08.09.2015
Obecní dům, Praha 1
Vstupné: http://www.obecnidum.cz/prodej-vstupenek-a-prohlidky-1404042153.html

O události

Výstava v pražském Obecním domě představuje originální kostýmy české operní pěvkyně Jarmily Novotné (1907–1994) zapůjčené z depozitáře Metropolitní opery v New Yorku.

K vidění budou kostýmy Manon, Mimi z Pucciniho Bohémy anebo „kalhotkových rolí“ – Oktaviána z Růžového kavalíra a Cherubína z Figarovy svatby, v nichž Novotná uchvacovala svým hlasem, ženským šarmem i hereckým talentem diváky v Metropolitní opeře v New Yorku a v dalších světových operních domech.

Nebude chybět ani nejimpozantnější z kostýmů Jarmily Novotné – Violetta z Verdiho opery La traviata, který pochází ze salonu „české Coco Chanel“ Hany Podolské, a kostým Mařenky z Prodané nevěsty, v němž Novotná debutovala v pouhých sedmnácti letech v pražském Národním divadle.

Výstava připomene časy, kdy nebyly divadelní kostýmy v držení divadel, ale umělci si je podle svých představ a na vlastní náklady nechávali šít v předních módních salónech.

Výstava kostýmů se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR a Velvyslanectví USA v Praze v rámci Festivalu Jarmily Novotné 2015, jehož pořadatelem je Zámek Liteň, z.s.

Výstava bude zahájena 9. září slavnostním večerem od 18.30 v Obecním domě a bude spojena se křtem monografie o Jarmile Novotné Baronka v opeře z pera spisovatele Pavla Kosatíka, která bude v prodeji od 17. září.

Výstavu si budou moci prohlédnout návštěvníci Obecního domu v rámci většiny programů. Samostatně bude zpřístupněna společně s již probíhající výstavou Uměleckoprůmyslového musea „Secese. Vitální umění 1900″.

Jarmila Novotná

Česká sopranistka Jarmila Novotná patří k nejzářivějším zjevům světové operní scény 20. století. Během své kariéry zpívala po celém světě, především ve Vídni, Berlíně, Salcburku či Miláně. Domovskou scénou se jí stala Metropolitní Opera v New Yorku, kde účinkovala plných šestnáct sezon ve významných úlohách. Její Mařenka v Prodané nevěstě, Violetta ve Verdiho Traviatě nebo Gilda z Rigoletta téhož autora, parádní dvojrole Olympie-Antonie v Hoffmannových povídkách, Cherubín z Figarovy svatby či Oktavián z Růžového kavalíra patří k nezapomenutelným kreacím.

Studovala u Emy Destinnové a už jako sedmnáctiletá, v červnu 1925, debutovala na jevišti Národního divadla jako Mařenka v Prodané nevěstě. Na české první scéně vystoupila vzápětí jako Violetta v Traviatě a Rosina v Lazebníku sevillském. Od ledna 1926 se stala řádnou členkou souboru a nastudovala devět nových rolí (mj. Jitka v Daliborovi, Mlada v Šárce, Anička v Čarostřelci, Mimi v Bohémě). Do Národního se vrátila už jako žádaná evropská hvězda před vypuknutím války jako Rusalka.

Její mladistvý půvab a lahodný hlas pražské obecenstvo okouzlily, ale Jarmila Novotná učinila důležité rozhodnutí – odložit slávu a dál se vzdělávat. Studium v Itálii jí umožnila velkorysá podpora T. G. Masaryka, s jehož rodinou se úzce spřátelila. Rolí Gildy (Rigoletto) ve veronské Aréně triumfálně zakončila svá studia v Itálii a vstoupila na mezinárodní scénu.České publikum se slavné pěvkyně dočkalo v květnu 1946, kdy vystoupila v Národním divadle na koncertě pro Červený kříž. Poté zde vystoupila jako Mařenka, Violetta a naposledy v listopadu 1947 jako Taťána. Únorový puč jí znovu připravil o domov, sídlo a majetek, s rodinou musela zpět do USA. Na Čechy ovšem nezanevřela a po revoluci v roce 1989 se vrátila, aby aktivně podporovala zdejší hudební život. Založila a dotovala Cenu Jarmily Novotné pro mladé pěvce. Od prezidenta Václava Havla obdržela v roce 1991 státní vyznamenámí 4. řádu TGM. O síle a optimistické povaze této osobnosti svědčí název jejích memoárů: „Byla jsem šťastná“.

Jarmila Novotná zemřela pokojně 9. února 1994 v New Yorku a urna s jejími ostatky je uložena v rodinné hrobce Daubkových v Litni.


Registrace


Nadcházející akce