Promítaní filmů
19.05.2015

Vlajky našich otců | Filmový klub

Kdy: 2015-05-19 16:00 - 2015-05-19 19:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný


Drama Clinta Eastwooda z období 2. světové války přináší příběh šestice vojáků, kteří byli zachyceni na ikonické fotografii při vztyčování americké vlajky na ostrově Iwo Jima.

Únor 1945. Vítězství v Evropě je na dosah, ale boje v Tichomoří neustále pokračují. Jedna z nejzásadnějších a nejkrvavějších bitev celého konfliktu byla o ostrov Iwo Jima. Dobývání vyvrcholilo scénou, kterou dodnes zachycuje jedna z nejikoničtějších fotografií dějin — pět vojáků námořní pěchoty a námořní poddůstojník vztyčuje na hoře Suribači americkou vlajku.

Foto zachycující tuto jedinečnou chvíli, se stalo symbolem vítězství národa, který se utužil v bojích. Tato šestice vojáků je dnes považována za pravé hrdiny. Někteří z nich však zakrátko položili své životy, aniž by jen tušili, že je těchto několik chvil učinilo nesmrtelnými. Ti, kteří přežili, se za hrdiny nepovažovali. Jejich nejniternějším cílem bylo, stát v jedné řadě s ostatními bojovníky, jimž se fanfár či slávy nedostalo.

Kniha Flags of Our Fathers vzešla z per Jamese Bradelyho a Rona Powerse, kteří zaznamenávají historii bitvy o Iwo Jimu a popisují osudy šestice vojáků a některých jejich bratrů z roty Easy Company. Bradleyho otec, John “Doc” Bradley, je jedním ze šestice vojáků zachycených na fotografii, ale sám autor knihy až do otcovy smrti v roce 1994 neznal plné pozadí jeho válečné zkušenosti… .

V angličtině, s anglickými titulky. Hodnocení ČSFD: 65%, 126 min.


Registrace