Přednášky a diskuse
24.10.2012

Večer s William Faulknerem | Faulkner a Škvorecký: Co mají společného?

Kdy: 2012-10-24 15:30 - 2012-10-24 17:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)


O Williamu Faulknerovi, jedné z ústředních postav americké jižanské literatury, a jeho spojení s Josefem Škvoreckým budou diskutovat překladatel, nakladatelský redaktor a znalec Škvoreckého díla Petr Onufer a amerikanistka Hana Ulmanová.

Večerem bude provázet publicista a pedagog Richard Olehla, o doprovodný program se postarají studenti Literární akademie.

V češtině.

William Faulkner (* 25. září 1897, New Albany, Mississippi, USA – 6. července 1962, Oxford, Mississippi, USA), byl americký prozaik a básník, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1949. Je považován za zakladatele americké jižanské literatury 20. století. Více na Wikipedii.

Srpnové světlo (Light in August, 1932) lze v díle Williama Faulknera označit za román nejen vrcholný, ale i do značné míry klasický, kdy se Faulkner jednoznačně vydělil z románové tradice americké literatury. V kontextu literatury světové pak vytvořil svou zcela specifickou literární skladbu, kdy je příběh rozdělen do několika vzájemně jen úzce souvisejících proudů, jež jsou vyprávěny asynchronně v různých časových obdobích a jeho nosná část je takřka rovnocenně rozdělena mezi množství postav. Více na stránce http://www.odaha.com/tomas-odaha/recenze/cetba/william-faulkner-srpnove-svetlo.
 


Registrace