Projekce filmu a diskuse
04.08.2022 - 18:00

The Hong Konger

Kdy: čtvrtek, 4. srpna, 18.00 hodin
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: zdarma


Jste zváni na promítání filmu The Hong Konger a následnou diskusi s hongkongským aktivistou Samuelem Čuem. 

O dokumentu:
Když pekingská vláda omezila základní svobody v Hongkongu, mediální magnát Jimmy Laj se ocitá v hledáčku komunistického režimu a musí si vybrat mezi obranou svobody Hongkongu a svou vlastní svobodou.

Princip „jedna země, dva systémy“ po nějakou dobu Hongkongu zajištoval prosperitu a svobodu – dokud pod vedením čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nenastal znatelný posun. Když Čína opustila princip „jedna země, dva systémy“ a do vedení Hongkongu začala dosazovat pro-pekingské politiky, podnikatel Jimmy Laj se stal vůdčím hlasem kritiky pekingské represivní politiky. Ačkoliv měl možnost Hongkong opustit, rozhodl se zůstat, aby po boku svých spoluobčanů mohl bojovat za ochranu svobody a demokracie. Za účast v protestech byl Jimmy Laj zatčen a uvězněn. Banky zmrazily jeho aktiva. Jeho deník Apple Daily čelil útokům ze strany pro-pekingských institucí a klíčoví manažeři byli zatčeni. V červnu 2021 proto redakce Apple Daily ukončila svou činnost a deník přestal vycházet. Jimmy Laj dodnes čeká v hongkongském vězení na rozsudek. Dokument The Hong Konger zaznamenává Jimmyho příběh o hrdinské oběti a symbolu hnutí za svobodu. Z jeho vlastního svědectví i z exkluzivních rozhovorů s diplomaty, občanskými aktivisty, vědci a přáteli z celého světa je zřejmá jedna věc: Jimmyho osud je v našich rukou. Jeho cíl nesmí zemřít ve vězeňské cele – protože obrana svobody není jen v jeho zájmu, ale je v zájmu všech obyvatel Hongkongu, čínského lidu a vlastně celého lidstva.

Diskuse:

Po promítání budete mít možnost diskutovat o současné situaci v Hongkongu se Samuelem Čuem (Samuel Ču, 朱牧民), který je významným komunitním organizátorem pro lidská práva, rovnost a demokracii na místní i globální úrovni. Je zakladatelem a prezidentem The Campaign for Hong Kong. Samuel Ču je také zakladatelem a výkonným ředitelem Hong Kong Democracy Council (HKDC), což je nadstranický hlas hongkongského prodemokratického hnutí se sídlem ve Washingtonu. HKDC, která byla založena v roce 2019, úspěšně pomohla v USA prosadit přelomovou legislativu, jako je např. Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu či Zákon o autonomii Hongkongu.V přímé reakci na aktivity Samuela Čua vydaly hongkongské úřady v červenci 2020 zatykač, čímž se stal prvním cizím státním příslušníkem, proti němuž byl využit zákon o národní bezpečnosti. V červenci 2021 oznámilo čínské ministerstvo zahraničních věcí sankce proti HKDC, čímž se HKDC stalo prvním zahraničním subjektem, na který se nový protisankční zákon zaměřoval.

V angličtině. Svoji účast potvrďte prostřednictvím formuláře níže.


Registrace