Promítaní filmů
02.06.2015

Rebel bez příčiny | Filmový klub

Kdy: 2015-06-02 16:00 - 2015-06-02 17:50
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný


Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů… Snímek z roku 1955, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním.

Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem.

Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: „Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte…“

Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hopper.

V angličtině, s anglickými titulky.

Hodnocení ČSFD: 79%, 111 min.


Registrace