Přednášky a diskuse
02.12.2013

Poprvé z Měsíce… aneb Fotografie, hornina a stopy kol | Přednáška

Kdy: 2013-12-02 16:30 - 2013-12-02 18:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)


Před 45 roky uviděli lidé poprvé na vlastní oči odvrácenou tvář Měsíce. Posádka Apolla 8 spatřila místa na povrchu našeho vesmírného souputníka, která lidé do té doby znali pouze z několika nepříliš kvalitních fotografií. Měsíc začal odhalovat svá poslední tajemství.

Posádka mise Apollo 8 sice na Měsíci v prosinci 1968 ještě nepřistála, ale její členové (Frank Borman, William Anders a Jim Lovell) se do historie zapsali jako první lidé, kteří se dostali mimo oběžnou dráhu kolem Země. Astronauté Měsíc desetkrát obletěli a 27. prosince úspěšně přistáli na hladině Tichého oceánu.

Tento let připravil cestu Apollu 13 a historickému výstupu N. Armstronga a E. Aldrina na lunární povrch 20. července 1969. Astronauti přivezli první vzorky měsíční půdy, později dopravily vzorky z dalších míst Měsíce i sovětské sondy Luna. A Měsíc podrobně prozkoumaly i ze Země ovládané Lunochody…

Víte o tom, že měsíční vzorky se zkoumaly také v československých laboratořích? A že kousek Měsíce máme i v České republice? A víte, co měl společného Lunochod s jadernou havárií v Černobylu? A který americký astronaut si v aukci koupil 30 roků staré vozítko zaparkované na Měsíci?

Na tyto i další otázky se vám pokusí odpovědět na přednášce „Poprvé z Měsíce“ Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

Záměr vyslat člověka na Měsíc do konce 60. let 20. století oznámil v roce 1961 americký prezident J. F. Kennedy v době politického soupeření se Sovětským svazem.

„Rozhodli jsme se letět na Měsíc. Chceme v tomto desetiletí letět na Měsíc a dokázat ještě víc. Ne proto, že je to snadné, ale proto, že je to obtížné,“ pronesl prezident Kennedy při zahájení vesmírného programu Apollo. Podívejte se na video NASA o vlivu JFK na vesmírný výzkum.


Registrace