MENU
Přednášky a diskuse

Odkaz prezidenta JFK 50 let poté

21.11.2013
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstupné: Volný

O události

Americké centrum připomíná toto výročí promítáním filmů a výstavou dobových novin z Chicaga.

Knihovna a Nadace Johna F. Kennedyho spustily u příležitosti 50. výročí interaktivní webové stránky AnIdeaLivesOn.org, které vzdávají hold prezidentovi Kennedymu a jsou prostorem pro sdílení osobních vzpomínek. Na stránkách se mohou lidé podělit i o svůj názor na to, jak se projevuje odkaz JFK v současnosti.

John Fitzgerald Kennedy nebyl v úřadu amerického prezidenta ještě ani tisíc dní, když jeho život ukončil 22. listopadu střelec v texaském Dallasu, kterým projížděl v otevřeném voze v rámci prezidentské kampaně za své znovuzvolení.

Narodil se rodičům irského původu v Brooklinu ve státě Massachusetts 29. května 1917. Po absolvování Harvardu v roce 1940 vstoupil do námořnictva. V roce 1943 byla loď, které velel, potopena japonským torpédoborcem a Kennedy navzdory vážnému zranění dovedl svou posádku do bezpečí. Za to mu byl udělen Řád purpurového srdce.

Po druhé světové válce se začal věnovat politice v Demokratické straně a v roce 1947 byl zvolen do Sněmovny reprezentantů Kongresu USA za stát za stát Massachusetts a v roce 1953 se stal senátorem. V tomto roce se také oženil s Jacqueline Bouvierovou. V roce 1955 se zotavoval z náročné operace páteře a napsal knihu Profily odvahy, za kterou získal v roce 1957 Pulitzerovu cenu.

Nejmladší prezident

V roce 1956 Kennedymu těsně unikla demokratická nominace na úřad viceprezidenta USA. V dalších prezidentských volbách v roce 1960 se stal kandidátem Demokratické strany na prezidenta a miliony lidí sledovaly televizní debaty mezi ním a republikánským kandidátem Richardem Nixonem. Po těsném vítězství se stal Kennedy nejmladším zvoleným prezidentem a prvním americkým prezidentem katolického vyznání.

Ve svém inauguračním projevu uvedl nezapomenutelnou větu: „Neptejte se, co pro vás může udělat vaše země — zeptejte se, co vy můžete udělat pro svou zemi.“ Jako prezident začal plnit svůj předvolební slib, že se Amerika opět dá do pohybu. Jeho ekonomická opatření odstartovala nejdéle trvající ekonomický rozmach od druhé světové války, před svou smrtí navrhl plány na snížení chudoby.

Reagoval na stále naléhavější požadavky doby a podnikl rázná opatření v oblasti rovných práv, když žádal přijetí nové legislativy zaručující občanská práva všem Američanům. Jeho vize Ameriky zahrnovala i podporu kvalitní kultury a kladla důraz na roli umění ve společnosti.

Jeho přáním bylo, aby Spojené státy pokračovaly ve svém dávném poslání věnovat se rozvoji lidských práv. Založením iniciativy Alliance for Progress rozvíjející spolupráci mezi USA a Latinskou Amerikou a Mírových sborů (Peace Corps), přivedl americký idealismus na pomoc rozvojovým zemím. Tvrdá realita studené války ale přetrvávala.

Studená válka

Krátce po své inauguraci povolil Kennedy skupině kubánských exulantů, aby napadli Kubu. Pokus o svržení režimu Fidela Castra (tzv. invaze v Zátoce sviní) v dubnu 1961 ale skončil neúspěchem. Nedlouho poté zesílil Sovětský svaz svou kampaň proti Západnímu Berlínu.

Kennedy odpověděl posílením posádky v Západním Berlíně, navýšením vojenských sil a ambiciózním plánem na výzkum vesmíru včetně včetně letu na Měsíc. Moskva v reakci na Kennedyho politiku vybudovala berlínskou zeď a snížila svůj tlak na střední Evropu.

Místo toho Sověti obrátili svou pozornost na Kubu, kde se rozhodli umístit jaderné rakety. Když to Spojené státy při vzdušném průzkumu v říjnu 1962 zjistily, rozhodl se Kennedy pro námořní blokádu Kuby a v televizním projevu 22. října 1962 Sověty varoval před rozpoutáním jaderné války. Sovětský svaz po diplomatických jednáním jaderné střely z Kuby stáhl.

Po této krizi Kennedy začal prosazovat zastavení šíření jaderných zbraní a zpomalení závodu ve zbrojení. Jeho úsilí vedlo k podpisu první smlouvy o zákazu zkoušek jaderných zbraní mezi USA a Sovětským svazem v srpnu 1963.

Měsíce po kubánské krizi přinesly významný pokrok směrem k dosažení Kennedyho cíle: „světa práva a svobodné volby, ukončení světa s válkami a nátlakem.“ Jeho administrativa tak byla na začátku nové naděje na rovná práva Američanů a celosvětový mír.

Na podzim roku 1963 se začal připravovat na volební souboj o své druhé volební období. Jeho plány však v pátek 22. listopadu tragicky ukončil atentát, který silně otřásl americkou veřejností. Většina pamětníků si přesně pamatuje, co právě dělali ve chvíli, kdy se zprávu o atentátu dozvěděli.

Zdroj: Prezidentské životopisy na WhiteHouse.gov


Registrace


Nadcházející akce