Přednášky a diskuse
26.01.2012

Obamova Zpráva o stavu Unie 2012 | Diskuse

Kdy: 2012-01-26 16:30 - 2012-01-26 18:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: Volný


Letošní zpráva o stavu Unie bude také součásti Obamova boje o obhajobu mandátu.

Projev amerického prezidenta tentokrát okomentují samotní Američané — Jonathan Stein, editor Project Syndicate, Arthur Schankler z Democrats Abroad, Stephen Christensen z PSSI a Erik Best, vydavatel zpravodajského bulletinu Fleet Sheet.

V angličtině.

Poselství o stavu Unie

Podle americké Ústavy by měl prezident čas od času "poskytnout Kongresu informace o stavu Unie". Hlava státu s poselstvím vystupuje většinou koncem a za přítomnosti televizních kamer.

Zpráva (poselství) o stavu Unie patří k tradici amerického prezidentství, kterou založil 8. ledna 1790 první americký prezident George Washington ve druhém roce svého prvního období. Už třetí prezident Thomas Jefferson ale ústní formu opustil a v letech 1801 až 1912 prezidenti zprávu předkládali písemně a nechali ji předčítat.

K tradici osobního přednesu se vrátil až v roce 1913 Woodrow Wilson, který dal poselství moderní formu s konkrétními návrhy. Rozhlas vysílal prezidentovu řeč poprvé v roce 1923 (zpráva Calvina Coolidge), první televizní záznam byl pak pořízen za éry Harryho Trumana v roce 1947.

Od 60. let bylo vysílání zprávy o stavu Unie v médiích kvůli vyšší sledovanosti přesunuto na 21. hodinu. Byla to mimo jiné i dokonalá režie na televizní kameru, která například herci a prezidentu Ronaldu Reaganovi vynesla přezdívku Velký komunikátor.

Prezidenti svoji řeč často využívali k vyhlášení zásadních rozhodnutí. James Monroe například ve své zprávě z roku 1823 oznámil, že do amerických záležitostí nesmějí vojensky a politicky zasahovat Evropané. Prezident Abraham Lincoln zase ve svém poselství předneseném v roce 1862 řekl, že věří, že občanská válka povede k osvobození černých otroků. Projevům prezidenta George Bushe dominoval od útoků 11. září 2001 boj s terorismem a válka v Iráku. Porážku terorismu označil Bush za hlavní cíl v roce 2002, když jasně vyhlásil změnu americké zahraniční politiky. V této řeči také použil dnes už známý termín "osa zla" pro země, které se podle něj snažily získat zbraně hromadného ničení (Severní Korea, Írán a Irák).


Registrace