Přednášky a diskuse
17.06.2014

Městské cyklostezky | Mezinárodní seminář

Kdy: 2014-06-17 07:30 - 2014-06-17 11:30
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: Svoji účast potvrďte do 12. 6. 2014 na e-mailu daniel.mourek@nap.cz


Charles A. „Chuck“ Flink je dlouholetým presidentem společnosti Greenways Incorporated, zabývající se rozvojem zelených stezek, se sídlem v Durhamu, Severní Karolíně. Patří k předním světovým designérům greenways v Americe. Do jeho pracovního portfolia patří zpracování plánů na rozvoj stezek a veřejných prostranství pro více než 235 municipalit v 36 amerických státech. Chuck pracoval jako konzultant i v různých státech světa od Argentiny, Brazílie, Kanady, Japonska a Číny po Bělorusko, Maďarsko a Česko. Je členem rady Americké společnosti pro krajinnou architekturu a v roce 2006 absolvoval jako čestný host fakulty designu stáž na státní universitě Severní Karolíny.

Chuck je spoluautorem úspěšného manuálu pro design a realizaci zelených Greenways. A Guide to Planning, Design and Development,. Tato publikace obdržela v 1994 cenu za zásluhy v oblasti komunikace od Americké společnosti pro krajinnou architekturu a patří dle Americké Asociace pro Plánování k nejlépe hodnoceným manuálům v této oblasti. Chuck byl rovněž spoluautorem knihy Stezky pro 21.století, vydanou americkou neziskovou organizací zabývající se rozvojem opuštěných železnic Rails-to-Trails Conservancy. Obě publikace byly přeloženy např. do čínštiny a jsou používány jako studijní podklady na čínských universitách v Pekingu a Shenzhenu. O Chuckově činnosti pojednávaly články v prestižních amerických i světových mediích jako National Geographic, LA China, Landscape Architecture China, Business Journal, Landscape Architecture, Walking či American Planning.

V roce 1995 obdržel cenu Amerického ministerstva dopravy za přínos pro životní prostředí za realizaci a design stezky z recyklovaných materiálů Swift Creek Recycled Greenway. Tato greenway byla svého času první stezkou realizovanou z recyklovaných materiálů v USA. V roce 2001 obdržel Flink cenu od Americké společnosti pro krajinnou architekturu za design a řízení projektu Grand Canyon Greenway v Arizoně. Chuck přednášel o greenways na více než 200 národních a mezinárodních fórech. Byl dlouholetým předsedou představenstva East Coast Greenway Alliance, 3,000-mil dlouhé stezky procházející 12 státy USA podél pobřeží Atlantiku z Maine do Key West, Florida. Tato stezka dlouhodobě spolupracuje s českými greenways. V současnosti je Chuck i členem poradního sboru pro Americké stezky.

K nejznámějším realizovaným projektům Chucka Flinka patří realizace městských stezek a plánů jejich rozvoje: Grand Canyon Greenway System, Susquehanna River Greenway, Miami River (FL) Greenway, Charleston County (SC) Greenbelt Plan, American Tobacco Trail, Grand Forks Greenway, North Delaware River Greenway (PA), Raleigh Greenprint, MetroGeen Action Plan, KS/MO, NW Arkansas Razorback Regional Greenway, River of Grass Greenway, FL, Las Vegas Open Space and Trails Plan, and North Carolina Statewide Bicycle a Pedestrian Transportation Plan.

Chuck rovněž pomáhal organizovat studijní cestu po amerických greenways a účast na národních konferencích o amerických greenways (2003 a 2005) pro zástupce Nadace Partnerství a partnerských středoevropských organizací v Polsku, Maďarsku a Slovensku v 2002. Výrazně tím ovlivnil i hnutí greenways v Česku i střední Evropě a pomáhal organizovat výměny prostřednictvím neziskové organizace Friends of Czech Greenways se sídlem v New Yorku.

Seminář organizuje Nadace Partnerství s podporou Velvyslanectví USA v Praze.


Registrace