Výstavy v Americkém centru
13.04.2014

Memorabilia z doby osvobození americkou armádou

Kdy: 2014-04-13 22:00 - 2014-05-28 22:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: Volný


„Poprvé jsem viděl americké vojáky, když přijeli se shermany na Pražskou ulici,“ vyprávěl Richard Praus své vzpomínky na osvobození v rámci projektu Paměť národa. „Ústa od ucha k uchu, žvýkali a s radostí mezi dav kolem tanku rozhazovali žvýkačky, cigarety, konzervy…“

Richard Praus, kterému bylo v době osvobození 12 let, dodnes těží ze síly těchto zážitků a jako zakladatel klubu Buddies pečuje o vzpomínku na osvoboditelské armády. Na klubových internetových stránkách http://www.buddies-pisek.wbs.cz/ shromáždil veškeré dostupné a ověřené informace o průběhu květnových dnů v Písku.

Jeho bádání přineslo objevy také v oblasti fotodokumentace historických událostí. Před několika lety ho oslovil bývalý spolužák ze střední školy Ladislav Langhans a upozornil ho, že v jeho domě leží ve sklepě rozsáhlý fotoarchiv jeho otce, který byl jedním ze tří píseckých fotografů. (Příjmení také naznačuje příbuzenskou souvislost s rodem slavného pražského fotografa Jana Langhanse.)

Vedle tradiční komerční fotografie se písecký Vladimír Langhans věnoval i reportáži, a to zejména v květnových dnech roku 1945. Richard Praus mohl nahlédnout do jeho fotoarchivu a našel tam rozsáhlý soubor asi 80 neznámých a naprosto unikátních snímků, které dokumentují pobyt amerických jednotek ve městě Písku.

Některé z těchto fotografií jsou k vidění na výstavě v Americkém centru do konce května.

Výstavu připravilo občanské sdružení Post Bellum ve spolupráci s Richardem Prausem.


Registrace