Promítaní filmů
13.01.2015

Leopardí žena | Filmový klub

Kdy: 2015-01-13 17:00 - 2015-01-13 17:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný


Bláznivá, šílená, výstřední. Nejslavnější screwballová komedie Leopardí žena v Americkém centru! Své místo mezi klenoty tohoto žánru vydobyla až po uvedení v televizi koncem 50. a v průběhu 60. let. Docenění tohoto ztřeštěného filmu plného absurdních situací sice přišlo pozdě, ale přece.

Ochočený leopard Baby s fascinací pro písničku „Nemohu ti nabídnout nic jiného než lásku“, zmizelá brontosauří kost či srážka s nákladním autem plným slepic tvoří jen kulisy pro smršť sarkastických dialogů, které probíhají mezi ústřední dvojicí. Tu ztvárnili Cary Grant a Katherine Hepburnová.

Traduje se, a to v nejlepším slova smyslu, že tato komedie Howarda Hawkse z roku 1938 musela vzniknout vzhledem ke své okouzlující absurditě v ústavu pro choromyslné. Dějová linie — pes excentrické dědičky ukradne vzácnou dinosauří kost — vytváří dokonalý prostor pro takřka zběsilý souboj pohlaví.

Film uvede filmová kritička Iva Hejlíčková, která charakterizovala Grantovu postavu paleontologa jako “klasickou oběť ženské zvůle.”

Mnoho scén bylo vystavěno na základě improvizace a svá specifika obnášela i práce s cvičeným leopardem. „Zatímco Katherine Hepburnová neměla s šelmou problém, protože ta si oblíbila její parfém, Cary Grant se až do konce natáčení nezbavil příšerného strachu, “ uvedla Hejlíčková.

V angličtině, s anglickými titulky, hodnocení ČSFD: 81 %, 102 min.

Screwballové komedie vznikaly v USA ve 30. letech 20. století. Zrcadlí se v nich hospodářská krize, proměňující se role žen i nastupující cenzura, která přenesla dráždivost z polohy obrazové do roviny slovní. Andrew Sarris mluví o „sexuálních komediích bez sexu“. Komediím, plným bláznivých zvratů, bleskurychlých dialogů a souboje pohlaví vévodili Cary Grant, Clark Gable či William Powell, na opačné straně barikády pak Carole Lombardová, Katharine Hepburnová či Barbara Stanwycková.


Registrace