Akce
16.02.2015

Koncert černošských spirituálů

Kdy: 2015-02-16 23:00 - 2015-02-16 23:00
Kde: Kostel sv. Vavřince, Hellichova 18, 118 00 Praha 1
Vstup: Volný, kapacita byla bohužel již naplněna.


Oslavte Měsíc afroamerické historie s Velvyslanectvím USA a přijďte na koncert černošských spirituálů v podání afro-americké sopranistky Nicole Taylorové. Koncert začíná v 19.30. 

Afro-americká sopranistka Nicole Taylorová vystoupí v Praze při příležitosti svého evropského turné na oslavu Měsíce afro-americké historie (Black History Month) s klavírním doprovodem Daniela Ernsta, tiskového atašé Velvyslanectví USA.

Nicole na koncertě zazpívá afro-americké spirituály, tradičně nazývané Negro Spirituals — černošské spirituály, které byly původním a velmi specifickým projevem náboženské zkušenosti Afričanů a jejich potomků ve Spojených státech, výsledkem interakce hudby a náboženství Evropy a Afriky.

Z černošských spirituálů 18. a 19. století se ve 20. století vyvinuly gospely. Náboženské lidové písně vycházejí z biblických textů, jsou zpívány v dialektu a vyjadřují s překvapující jednoduchostí a přímostí hlubokou zbožnost. Jejich zaměření na osobní svobodu z nich činí obecně sdělné písně, neboť každý člověk na planetě chce být svým způsobem svobodný. Ke spirituálům sahají kořeny nejen gospelu, ale i amerického popu, rocku, rhytm&blues a jazzu. Jejich vliv je patrný v hudbě velkých skladatelů, jakými byli Antonín Dvořák, Erich Wolfgang Korngold, Alexander Zemlinsky a George Gershwin.


Registrace