Přednášky a diskuse
16.01.2013

Kolektivizace, restituce, literatura | Beseda

Kdy: 2013-01-16 16:00 - 2013-01-16 17:30
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)


Diskuse ve spolupráci s Real World Press bude simultáně překládána.

Román Selský baroko, který získal v roce 2006 ocenění Magnesia Litera, se dotýká závažného tématu – násilné kolektivizace vesnic v padesátých letech a likvidace jejích odpůrců, kulaků. K citlivému období se ovšem dostáváme obloukem a retrospektivně skrze hlavní postavu a zároveň vypravěče Pavla Straňanského.

Archivář sestavuje na objednávky genealogie, dostane nechtěnou, ale lukrativní zakázku najít pisatelku udavačského dopisu z 50. let. Když se k tomu při práci seznámí s půvabnou ženou, rozvine se příběh téměř detektivní. Nahlédneme do osudů rozkulačených jihočeských sedláků, do motivů udavačky, do zájmů mladé ženy, a to vše na pozadí proměněné vesnice a sugestivně líčené letní jihočeské krajiny. Nakonec nezodpovězená otázka po mravnosti: Odmítnout nenávist, anebo se tvrdě dožadovat odplaty? Otázka vyplývá přirozeně z příběhu.

Jiří Hájíček (*1967) debutoval v roce 1998 sbírkou povídek Snídaně na refýži. O tři roky později vydal patrně svůj nejúspěšnější román Zloději zelených koní, ještě o rok později román Dobrodruzi hlavního proudu a loni sbírku povídek Dřevěný nůž. Román Selský baroko z roku 2005 je jeho zatím posledním románem.


Registrace