Promítaní filmů
11.09.2012

Kandidát | Filmový klub — Prezidentské filmy

Kdy: 2012-09-11 15:30 - 2012-09-11 17:15
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný


Kandidát, kterého podle brilantního oscarového scénáře Jeremyho Larnera natočil Michael Ritchie, vypráví o praktikách současných adeptů na politické úřady.

Průhledy do politického zákulisí, provázené zájmem o vnitřní proměnu lidí ocitnuvších se na politickém kolbišti, zajímají americké filmaře odedávna, významným příspěvkem pro poznání mentality lidí vstupujících do politického života je rovněž Kandidát.

Hrdinou je nezkušený mladík Bill McKay (Robert Redford), jenž se nechá přesvědčit, aby kandidoval, jen díky slibu, že jeho šance na zvolení jsou minimální — jeho účast by spíše byla jen formální, jakoby „do počtu“. Jenže Billovy upřímně rozhořčené proslovy, kdy se nebojí přiznat, že o některých problémech ještě netuší, jak je řešit, a varovně působící analýzy (třeba o ochraně životního prostředí) si získávají stále více přívrženců, on sám přichází politice na chuť, nachází v ní sebeuplatnění.

Jenže volební kampaň je drahá záležitost a ti, kteří ji financují, sledují své záměry. Záhy vyvstane otázka, zda se hlavní hrdina nechá zkorumpovat, zda své zásady obětuje vidině politické kariéry. Robert Redford přesně postihl přerod naivního nováčka v demagogického kariéristu.

Promítání v anglickém jazyce s anglickými titulky.


Registrace