Promítaní filmů
26.11.2013

JFK | Filmový klub

Kdy: 2013-11-26 17:00 - 2013-11-26 20:10
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný


Politický thriller režiséra Olivera Stonea z roku 1991, ve kterém newyorský státní zástupce Jim Garrison (Kevin Costner) přezkoumává oficiální verzi atentátu na prezidenta Kennedyho.

Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích.

Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem.

Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají…

V angličtině, s anglickými titulky, 190 minut.

Americké centrum tímto programem připomíná 50 let od atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho 22. listopadu 1963. Více se o prezidentovi Kennedym dočtete zde.


Registrace