Přednášky a diskuse
14.02.2017

Jessica Litwak: Sociálně angažované divadlo | Přednáška/workshop

Kdy: 2017-02-14 23:00 - 2017-02-28 23:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)


Jessica Litwak, newyorská režisérka, dramatička a performerka, představí koncept sociálně angažovaného divadla a v Americkém centru uvede workshop s ukázkami z představení Strach a láska/Každé duši patří domov, jež bude na programu v Divadle Archa 16. února 2017 od 20 hodin.

Jessica Litwak je aktivistka usilující o mírové řešení konfliktů na globální i místní úrovni, o vstřícnost vůči menšinám a uprchlíkům a genderovou rovnost. Ukazuje, že divadelní zpracování problémů může pomoci jejich objasnění a snad i přiblížit jejich řešení. Projekt je podpořen prestižním programem U.S. Arts Envoy, který hradí Ministerstvo zahraničí USA prostřednictvím Velvyslanectví USA v Praze.

Jessica Litwak vystoupí s třítýdenním projektem sociálně angažovaného divadla v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem. Celý její projekt je zaměřený na divadelní zpracování tématu strachu, zejména z odlišnosti a uprchlíků.

Jessica je registrovaná terapeutka a kvalifikovaná lektorka playback divadla, psychodramatu, sociodramatu a divadla utlačovaných. Je uměleckou ředitelkou H.E.A.T. Collective (www.heatcollective.org) a New Generation Theatre Ensemble (www.ngte.org). Vyučovala a hrála v mnoha divadlech a na univerzitách v USA i jinde ve světě (např. v Iráku, Libanonu, Indii, Palestině, Izraeli, Turecku, Maďarsku, Egyptě, Spojeném království a Itálii). Litwak je klíčovou členkou Theatre Without Borders a držitelkou Fulbrightova stipendia.

Litwak definuje termín společensky angažované divadlo jako vystoupení, jež se vztahuje k situaci, demografii, poslání, problému nebo nápadu, působí v zájmu umění, zkoumá konkrétní komunitu nebo účel, používá divadelní nástroje pro vyvolání osobní nebo společenské změny a zároveň dbá na vysokou uměleckou úroveň. Jessica ukazuje, jak mohou jednotlivé nástroje H.E.A.T. (Healing, Education, Activism and Theatre) spolupůsobit, aby vytvořily kvalitní divadelní představení. Více na jessicalitwak.com.

Program Jessicy Litwak v ČR

• Přednáška / Workshop: Sociálně angažované divadlo
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1, 15. února 2017, 17:30

• Představení Strach a láska / Každé duši patří domov
Divadlo Archa, Praha, 16. února 2017

Představení: Strach a láska / Každé duši patří domov Divadlo Archa, Praha, 16. února, 20:00
Brno, Kavárna Trojka, 21. února, 20:00
České Budějovice, Český rozhlas, 24. února, 19:30
Plzeň, Moving Station, 27. února, 20:00
Ústí nad Labem, Hraničář, 1. března, 19:00

 

• Přednáška Jessica Litwak: Sociálně angažované divadlo a zkušenosti z České republiky
Americké centrum, Praha, 2. března 2017, 17:00

V angličtině, s tlumočením do češtiny.


Registrace