MENU
Přednášky a diskuse

Jack Kerouac: On the Road | Komponovaný pořad

12.04.2012
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)

O události

Hosty večera budou překladatelé románů Jacka Kerouaca Jiří Josek a Josef Rauvolf. Doplní je amerikanista Jiří Hanuš a Petr Onufer, redaktor nakladatelství Argo, které vydává Kerouacovy knihy v češtině.

Večerem bude porovázet publicista a pedagog Richard Olehla, o doprovodný program se postarají studenti Literární akademie Josefa Škvoreckého.

Program bude v češtině.

Rozhovor s překladatelem Jiřím Joskem o českém vydání románu Na cestě

Jack Kerouac

12. března 2012 uplynulo 90 let od narození Jacka Kerouaca, jednoho z nejvýznamnějších představitelů beatnické prózy. Ačkoli byl jeho život krátký (zemřel v roce 1969 v 47 letech), jeho literární práce měla obrovský vliv nejen na spisovatele, ale i společenské dění.

Jack Kerouac, vlastním jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac, se narodil v Lowellu (Massachusetts) v rodině francouzko-kanadského původu. Mateřským jazykem Kerouaca byla francouzština, angličtinu se začal učit až v šesti letech.

Po nedokončeném studiu na Columbijské univerzitě, sloužil za války u námořnictva, poté pracoval na železnici. V roce 1946 se Jack setkal s Nealem Cassadym, což navždy ovlivnilo jeho tvorbu i život. Jack Kerouac začal žít jako tulák ve společnosti mladých bohémů, revoltujících nejrůznějšími způsoby proti zištnému a šosáckému způsobu života svých rodičů.

Pro hnutí se ujal termín beat generation tj. zbitá generace, ale také odvozovaný z latinského beatus – blažený. K dosažení blaženosti měla pomoci i asijská mystická učení — zenový buddhismus. Postavení Kerouaca v beat generation bylo ovšem specifické, více než aktérem byl pozorovatelem.

Po roce 1957, kdy vydal román Na cestě, se stal slavným a finančně zajištěným, což mu spíše uškodilo — stahuje se do ústraní a začíná pít víc, než kdykoli předtím, 21. října 1969 umírá na krvácení jícnových křečových žil jako následek mnohaletého alkoholismu.

Za svůj krátký život stihl napsat patnáct románových próz, řadu povídek, básně i filmové scénáře. Jeho nejznámějším dílem je román Na cestě. Kerouac jej napsal v dubnu 1951, kniha však vyšla až v roce 1957 v nakladatelství Viking Press.

Kerouac v knize popisuje zejména své cestování napříč Spojenými státy se svými přáteli. V postavách lze rozpoznat další beatniky pod pozměněnými jmény. Jacka Kerouaca při psaní tohoto románu zásadně ovlivnil Neal Cassady (v románu postava Deana Moriartyho) svým čtyřicetistránkovým dopisem, který byl de facto jedinou nepřerušovanou větou.

Poté, co byl Kerouac propuštěn koncem března 1951 z nemocnice (kde byl hospitalizován se zánětem žil), pustil se do díla. Začal psát na pět metrů dlouhé tenké role japonského kreslicího papíru, které lepil je dohromady. Pracoval neúnavně po celé tři týdny, pil jednu kávu za druhou, a popsal na 60 metrů dlouhou roli papíru, bez jakéhokoli členění na odstavce, kapitoly a bez interpunkčních znamének. Několik let poté trvalo, než dílo přepsal do podoby, ve které mohlo být vydáno.

Román se stal manifestem beatniků, v roce 1998 byl se umístil na 55. místě žebříčku nejlepších anglicky psaných románů 20. století Modern Library. Mezi stovku nejlepších anglicky psaných románů mezi lety 1923 až 2005 byl vybrán i časopisem Time.


Registrace


Nadcházející akce