Přednášky a diskuse
23.11.2011

Jací jsou kandidáti na amerického prezidenta | Přednáška

Kdy: 2011-11-23 16:00 - 2011-11-23 17:30
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: NULL


Program bude v angličtině.

Primární volby

Primárky jsou prvním krokem ke zvolení stranického kandidáta. Ve většině zemí vybírají kandidáty strany samy. Ale ve Spojených státech vybírají stoupenci politické strany z několika kandidátů svého favorita.

Kandidát na prezidenta USA vzejde ze stranických primárních voleb. Jejich podoba se liší stát od státu. Někde jde o volby, někde o stranická shromáždění nebo konference. V primárkách proti sobě stojí různí kandidáti téže strany.

Americké prezidentské volby se konají vždy v listopadu. Primárky v jednotlivých státech začínají v lednu. Definitivní rozhodnutí o kandidátovi do listopadového klání padá v létě na národních stranických konferencích. V primárkách vybírají voliči delegáty, kteří ve většině případů slíbili podpořit některého z kandidátů. Kandidáti potřebují, aby byli na národní konferenci zvoleni většinou delegátů.

Některé státy, jako například Iowa, používají místo primárek volební shromáždění. Zatímco v primárkách lidé jednoduše u volebních uren dají najevo, jaké delegáty podporují, výběr pomocí volebního shromáždění je mnohem komplexnější a probíhá v několika stupních.

Zdroj: Jak se volí prezident v USA (česká redakce BBC)


Registrace